22. březen: první album Brouků a folkař z Frýdku

22. březen 2019

Neznám moc lidí, kterým by se nelíbila hudba skupiny Beatles.

Zajímavé je, že se líbí i dnešním dětem, ačkoliv dobu jejího vzniku mohou pamatovat tak maximálně dnešní babičky. Příběh téhle kapely, která se z německé špeluňky dostala až na vrchol

a rozpoutala doslova celosvětovou mánii, je dostatečně znám. Tak jen dodejme, že 22. března 1963 vyšla první LP deska Please, please me. Z dnešního pohledu je k nevíře, že jí muzikanti stihli natočit za necelých 10 hodin

a ještě k tomu jen na dvoustopý magnetofon. A to už si dneska muzikanti ani amatéři vůbec nedovedou představit. Pojďme popřát k narozeninám.

Dneska je slaví osobitý písničkář, púvodem z Frýdku Místku. Pavel Dobeš začínal jako bigbíťák, ale jeho první velký hit Jarmila ho vlastně nakonec přivedl k folku.

A písničky mu opravdu jdou. Zkoušel to několikrát i v politice, ale tady ho podezřívám, že šlo z jeho strany spíš o recesi. Dneska slaví 70. narozeniny, gratulujeme.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.