20. květen: přelet oceánu a slavná facka na sále

20. květen 2018
Stalo se dnes

Dnes je neděle 20. května, svátek má Zbyšek. Zkuste si vzít na nohy nějaké dobře podražené boty a párkrát si poskočte. Je totiž mezinárodní den stepu, tak je třeba tančit.

20. květen se zapsal do historie letectví. Už nám vůbec nepřijde nic divného na tom, že si v Praze sednete do letadla a za nějakých 8 hodin jste pěkně v pohodlíčku a teplíčku v Americe. Do roku 1927 to ale byla doslova utopie.

Tedy do té doby, než si do letadla na Long Islandu sedl pan Charles Lindbergh a za 33,5 hodiny dosedl bez mezipřistání na letišti v Paříži.

Sláva z toho byla veliká, taky nějaký ten dolar a Lindbergh se stal rázem nejslavnějším světovým pilotem. Pokud vám, stejně jako mě, vrtá hlavou, co celých těch 33 hodin jedl, pil, a taky kam chodil na záchod, přečtěte si jeho krásnou knížku, kde celý let krásně popisuje.

Jak se říká, my Češi neboxujeme – u nás se fackujeme. Takovou hezkou českou tradici někdy umí předvěst i naši jinak vcelku škrobení politici.

Jedna památná facka na sále padla i 20. května 2006 na zasedání stomatologické komory, kde pan Macek jednu vlepil panu Rathovi. Pohled na amatérskou bitku dvou politiků byl jistě pěkným zpestřením jinak nudného zasedání. Inu tradice je tradice. Hezký poslech přeje Petr Beran

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.