2. únor: Robinsonova záchrana a původ Hromnic

2. únor 2018
Stalo se dnes

Dnes je pátek 2. února. Svátek slaví Nela, většině lidí ale tohle datum říká jasně: „Hromnice!“. Zajímavé je, že právě k tomuto dni se u nás váže nejvíc pranostik. Kolem čtyřiceti.

Tu nejpopulárnější, tedy na Hromnice o hodinu více, známe asi všichni. Ovšem Hromnice bývaly také znamením blízkého jara a už se také přemýšlelo, kdy asi přijde. O tom svědčí i méně známá pranostika „Pakli o Hromnicích jasno bývá, jistě potom zima dodržívá, jestli ale bouřlivo a sněžení, jistě že jaro daleko není“.

Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem, jak napovídá jeho název. Nejznámějším příkladem této víry je svěcení svící – takzvaných hromniček. Ty se pak během bouře dávaly do oken a měly tak ochránit domácnost. Dnes se už naštěstí spoléháme na hromosvod.

Četli jste Robinsona? Já myslím, že ano, protože alespoň za mých časů to byla četba povinná. Nemyslete si, že si pan Defoe tuhle knihu jen tak vycucal z prstu, kdepak...

Předlohou Robinsona byl skutečný trosečník, Alexander Selkirk. Právě 2. února 1709 byl zachráněn z ostrova, kde pobýval přes 4 roky. Nejdřív měl radost. Pak se ale ve Skotsku oženil a nastoupil ke královskému válečnému loďstvu. U západního pobřeží Afriky onemocněl žlutou zimnicí a zemřel v 41 letech. Po zbytek života údajně litoval, že opustil klid svého ostrova. Někdy se mu ani nedivím. Hezký pátek přeje Petr Beran.

autor: Petr Beran
Spustit audio