2. únor: Hromnice

2. únor 2019

Zajímavé je, že právě k tomuto dni se u nás váže nejvíc pranostik. Je jich kolem čtyřiceti.

Tu nejpopulárnější, tedy na Hromnice o hodinu více, známe asi všichni. Ovšem Hromnice bývaly také znamením blízkého jara a už se také přemýšlelo, kdy asi přijde. O tom svědčí i méně známá pranostika: "Pakli o Hromnicích jasno bývá, jistě potom zima dodržívá, jestli ale bouřlivo a sněžení, jistě že jaro daleko není."

Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem jak napovídá jeho název. Nejznámějším příkladem této víry je svěcení svící, takzvaných hromniček. Ty se pak během bouře dávaly do oken a měly tak ochránit domácnost. Dneska se naštěstí spoléháme na hromosvod.

A ještě přání k narozeninám. Když se u nás vysloví jméno Brzobohatý, většina si vybaví známého herce. Ale narozeniny má dnes jeho syn. Ondřej je vynikající hudebník, ale i klavírista. Občas si odskočí k moderování a pánové, záviďte, za manželku má dokonce Miss World Taťánu Kuchařovou. To už je něco. Ondřejovi je dnes 36 let.

autoři: Petr Beran , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.