1. duben: apríl a pipky

1. duben 2019
Stalo se dnes

Dejte si pozor na nějaké ty žertíky. A kromě našeho vysílání bych byl hodně opatrný na to, čemu věřit.

Jak vznikl žertovný svátek apríl? Možná už jako íránský svátek Sízdah be-dar, určitě však v 16. století, kdy lidé začali různými poťouchlými taškařicemi oslavovat přechod z depresivní zimy do veselého jara.

Velkou tradici má apríl v Anglii a také ve Francii. První písemná zmínka o aprílu v českých zemích pochází z roku 1690. V zahraničí apríl berou o dost vážněji, než my.

Ale všude platí, vtipkovat se m á jen do poledne, odpolední vtipálek už je sám za hlupáka.

A teď pozor na známý zvuk. Není to vtip. Časové znamení, neboli jak my u nás rozhlase říkáme pipky, byly poprvé zavedeny ve vysílání Rozhlasu a bylo to v roce 1926.

Ovšem pozor, nepípalo se každou chvíli, jako teď. Technicky to byla náročná záležitost, signál se vysílal vždy v poledne a ve 22 hodin ze Státní hvězdárny v podobě 6 teček,

takže lidé si mohli řídit hodinky podle rozhlasu jen dvakrát denně. Hezká tradice a jak je slyšet, vydržela dodnes.

autor: Petr Beran
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.