Zvíře na silnici? Nikdy nestrhávejte volant!
Pod kola vám skočí srnka nebo se na vás řítí divočák. Podvědomě víte, že srážce už nejde zabránit. Přesto se snažíte zvířeti vyhnout a strhnete volant stranou. Tak přesně tohle je ta největší chyba, kterou řidiči v takovém případě dělají.
Střety aut se zvěří nejsou nic neobvyklého. Častěji k nim dochází v noci a za šera, protože zvířata vychází ze svých úkrytů a migrují. Kdy vám vběhne zvíře pod auto, se těžko předvídá, přesto i řidiči mívají na těchto nehodách svůj díl viny. Opatrná jízda a předvídavost totiž může leccos zachránit. Když se budete dívat do dálky a uvidíte tam blýskat se oči, předpokládejte vběhnutí zvěře do silnice a zpomalte.
„Největší počet střetů se zvěří je na okreskách, ale kupodivu dochází k těm střetům i na silnicích I. třídy,“ vysvětluje dopravní policista z Loun Jiří Král.
Rada zkušeného policisty zní: když už víte, že je zle, držte řízení pevně, šlápněte na brzdu a snažte se maximálně snížit rychlost. Rozhodně nestrhávejte řízení na stranu. Proč? Zvíře ve většině případů stejně nezachráníte. A když ho „trefíte“ čelně, rozbijete si maximálně předek auta – světla, mřížku, možná i chladič, ale zachráníte sebe a spolujezdce.
Když strháváte řízení, prakticky vždycky dostanete smyk. Hrozí převrácení auta, náraz do stromu nebo do jiné překážky – a v tomhle případě už jde o zdraví lidem.
Příkladů je celá řada. Na silnici I. třídy na Lounsku způsobil nehodu daněk skvrnitý. Zdemoloval auto tak, že byla nejen poškozená kabina, ale auto zůstalo nepojízdné a musela zasahovat odtahovka. Řidič udržel vozidlo v přímém směru a tak kromě šoku vyvázl bez následků.
Oproti tomu na okresce na Podbořansku musela záchranka odvézt těžce zraněného řidiče a ošetřit posádku auta. Les, členitý terén a nerozumný divočák rovnal se velký průšvih. Protože se řidič pokusil srážce s divočákem vyhnout a strhl řízení, auto sjelo ze silnice. Pádem ze svahu se ještě dvakrát otočilo přes střechu.
Možná to nevíte, ale pozor! Často následky těchto nehod ovlivní i to, jestli lidé mají nebo nemají zapnuté bezpečnostní pásy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.