Zdeněk Kaplan a kol.: Klíč ke květeně České republiky

Novou publikaci z produkce nakladatelství Academia můžete získat, pokud správně zodpovíte soutěžní otázku:

Mezi nejnepříjemnější invazní druhy naší přírody patří mohutná až čtyři metry vysoká rostlina podobná kmínu s dutou lodyhou, z níž se při poranění uvolňuje tekutina, která může způsobovat vážná kožní poranění. Napište nám, jak se tento vetřelec jmenuje, odkud se k nám dostal a kde se na našem území vyskytuje nejvíce.

Vaše odpovědi zasílejte e-mailem na adresu planetarium@rozhlas.cz nejpozději do neděle 27. října. Nezapomeňte připsat také své jméno a adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Více informací o knize najdete na našem webu.

Správná odpověď na minulou otázku

Nejvyšší horou světa je Mount Everest, jeho vrchol však není bodem, odkud je nejdál do středu Země. Tato pocta patří úplně jinému vrcholu. O jakou horu se jedná – a jak je to vlastně možné? Co tuto neobvyklost způsobuje?

Je to prosté – jak se naše planeta otáčí, je vinou odstředivé síly „v pase“ o něco tlustší. A protože Mount Everest leží až na 28. stupni severní šířky a ekvádorský vulkán Chimborazo skoro na rovníku, je právě jeho vrchol místem, odkud je do středu Země nejdál. I když se nachází „jen“ 6263 metry nad mořem.

Knihu Helen Czerske „Neviditelná fyzika: Skryté principy fungování světa kolem nás“  od nás za správnou odpověď dostane paní Blanka Nováková z Ústí nad Labem. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.