Zařízení sociálních služeb v Ústeckém kraji mají otestovat tisíce lidí na covid-19. Stále ale čekají na antigenní testy
V domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních musejí od 2. listopadu plošně testovat svoje klienty a zaměstnance na nákazu koronavirem. V Ústeckém kraji se to týká víc než 11 tisíc lidí. Do regionu ale zatím nedorazily tzv. antigenní testy, které mají zdravotníci při testování používat.
„Prozatím provozovatelé sociálních služeb neobdrželi testy. Doufáme, že od dnešního dne dojde k tomu návozu ze strany zdravotních pojišťoven,“ zmínila po jednání krizového štábu vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.
Po první vlně testování se mají odběry vzorků pravidelně opakovat.
„Do 7 dnů by mělo proběhnout to první testování, pak by to testování mělo probíhat v 5denních cyklech. Samozřejmě výjimku z toho testování mají ti, kteří byli za posledních 90 dnů pozitivní a tu nemoc prodělali,“ vysvětluje Lafková.
Vedle seniorů mají poskytovatelé sociálních služeb testovat i klienty v dalších zařízeních.
„Jsou to jak domovy pro seniory, tak domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením, odlehčovací služby v pobytové formě, pečovatelská služba, asobní asistence, týdenní stacionáře a chráněné bydlení,“ vypočítává Petra Lafková.
Kraj by měl také dostat respirátory, které mají zdravotníci při plošném testování používat.
Ústecký kraj už má připravená speciální lůžka pro nakažené koronavirem
Vedle toho mají kraje po celém Česku vyčlenit speciální lůžka pro nakažené koronavirem v sociálních zařízeních. Nařídila to vláda.
Ústecký kraj by měl vyčlenit víc než 160 lůžek. To už poskytovatelé ve většině udělali.
„U stávajících poskytovatelů sociálních služeb jsou už vyčleněna covidová lůžka. V rámci kraje už je jich více, než je požadavek vlády. Existují ale zařízení, kde ta lůžka z nějakých důvodů nemohli vyčlenit, nebo je nemají. Jejich klienty, kteří budou pozitivně testováni, budeme umisťovat na oddělení následné péče v rámci nemocnic,“ zmínil mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf.
Zdravotnická zařízení by pak podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka měla mít i dost lůžek pro hospitalizaci nakažených.
„Kraj stále má rezervu. Jsou připravené i další možnosti – otevření dalších oddělení. Pokud nedojde k výraznému zhoršení, čemuž zatím nic nenasvědčuje, tak je zdravotnictví v kraji schopné tu lůžkovou péči zvládnout,“ dodal hejtman po jednání krizového štábu.
Související
-
Domovy pro seniory očekávají personální problémy při testování klientů i pracovníků
Domovy pro seniory mají od 4. listopadu 7 dní na to, aby začaly s pravidelným testování klientů i seniorů na onemocnění covid-19.
-
Domov pro seniory v Krabčicích shání dobrovolníky se zkušeností s pečovatelstvím
Vedení domova pro seniory v Krabčicích na Litoměřicku shání dobrovolníky do svého zařízení. Několik zaměstnanců je totiž v karanténě kvůli nákaze koronavirem.
-
Návštěvy se do domovů seniorů stále nedostanou. Nahrazují je telefonáty i balíčky na recepci
Ve většině domovů pro seniory jsou zatím stále návštěvy. Nahrazují je videohovory nebo možnost nechat balíčky pro obyvatele na recepci – tak je tomu i v Podbořanech.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pět poslanců ANO chce být zároveň hejtmany. Na více židlích ale sedí i Skopeček nebo dvě europoslankyně
-
Nástupní plat na státním zastupitelství je pod minimální mzdou, říká ke stávce Hurychová
-
Asi 1,6 milionu Čechů má závažný problém s bydlením. Situace se sama nezlepší, tvrdí Bírová
-
Čornej: Žižka je velká a rozporuplná postava. Nemáme v českých dějinách úspěšnějšího válečníka