Zapálili jsme druhou svíčku na adventním věnci a připomeneme vám jeho historii

Adventní věnec se poprvé objevil na začátku 19. století v Hamburku. Za jeho vynálezce je považován kněz, který spravoval tamní sirotčinec.

Na začátku adventu pověsil ke dveřím sirotčince dřevěný kruh a každý den na něj přidal jednu hořící svíčku. Pod něj ještě umístil kasičku na milodary pro chudé a opuštěné děti. O Vánocích tedy na původním adventním věnci hořelo celkem 23 svíček.

Snad je to připomínka toho, že ani my bychom neměli v tomto svátečním čase zapomínat na potřebné a přispět na ty, kteří v životě neměli tolik štěstí jako my.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.