Zámek Lemberk

11. duben 2013

Každý zámek anebo hrad potřebuje jednou za čas opravu jako sůl. Loni si na zámku Lemberk připomněli, že už to je dvacet let, kdy tam skončily rozsáhlé rekonstrukce.

Dnes má zámek dva prohlídkové okruhy s oblíbeným Bajkovým sálem anebo černou kuchyní. Kromě toho se můžeme hned příští víkend těšit na mimořádný zážitek.

„Během Mezinárodního dne památek a historických sídel 20.-21.4. se budou moci návštěvníci mimořádně podívat do Clam-Gallasovského apartmá, které obývala poslední majitelka Lemberka Gabriela Auesperková, která z rodu Clam-Gallasů pocházela.“ prozradil Petr Weiss z Národního památkového ústavu.

0:00
/
0:00

Na víkend 8.-9.6. se navíc na Lemberku koná Víkend otevřených zahrad, během kterého budete moci navštívit takzvanou Bredovskou zahradu.

Zámek Lemberk je pevně spjatý s legendou o svaté Zdislavě. V podzámčí najdeme jak Zdislavinu světničku, tak studánku. Proto vás nesmí překvapit procesí s nejrůznějšími lahvemi a sklenicemi, do kterých si lidé napouští léčivou vodu – prý léčí oči.

A vy si můžete vyléčit i tělo, když necháte auto doma, nasednete na vlak, vystoupíte v Jablonném v Podještědí a pak hezky pěšky kolem zázračné studánky až nahoru na Lemberk. Vlak z Liberce na Českou Lípu jezdí v dobrých intervalech tam i zpět.


Zvětšit mapu
autor: Zdenka Jechová
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.