Zájem o práci vězňů neustále roste. Může za to nízká nezaměstnanost

Odsouzení pracují v montážní hale, která je přímo v areálu rýnovické věznice
Odsouzení pracují v montážní hale, která je přímo v areálu rýnovické věznice
0:00
/
0:00

Zájem o zaměstnávání odsouzených stále roste. Podle generálního ředitelství vězeňské služby pracují téměř tři čtvrtiny vězňů. Firmy o ně stojí kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti.

Podle zaměstnavatelů je na odsouzené spoleh a svou práci odvádí dobře. Řada z nich tak po skončení trestu nastupuje do zaměstnání tam, kde už pracovali jako vězni. Stejná situace je i ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku.

V montážní hale v tamní věznici pracují 34letý Marek a 23letý Mergim. Zatavují plastové balíčky do pytlíků. „Děláme krabičky – lepíme, balíme, dáváme do krabic, pak na paletu, pak se to odváží pryč,“ říká Marek.

Mergim se chystá za týden opustit brány věznice a chce hned nastoupit do firmy, pro kterou teď mezi zdmi věznice lepí balíčky.

Společnost, která se zabývá obalovými materiály, zaměstnává už tři roky kolem tří desítek vězňů.

Podle její provozní ředitelky Veroniky Lorenzové je to pro firmu výhodné: „Máme tu 33 vězňů, plus dalších 6 uvnitř věznice. Máme tu i několik bývalých vězňů, které tu po ukončení trestů zaměstnáváme. A zatím je tedy musím pochválit.“

Zaměstnavatelé si cení toho, že jsou vězni spolehlivými a levnými pracovními silami.

Tři čtvrtiny z 20 000 vězňů pracují

Podle Generálního ředitelství vězeňské služby pracují ať už ve věznicích nebo mimo ně zhruba tři čtvrtiny z 20 000 vězňů. Motivací jsou pro ně samotné opuštění věznice i vydělané peníze.„Odsouzený je rád, že může jít cely, má změnu a může platit své pohledávky,“ říká Hana Charvátová z generálního ředitelství vězeňské služby.

Podle dotazníkového průzkumu má zájem o zaměstnávání propuštěných vězňů většina firem. „Ze 147 firem 70 % uvedlo, že rádi zaměstnají propuštěné osoby,“ doplňuje Charvátová.

Ze 600 vězňů ve Všehrdech pracují zhruba tři čtvrtiny z nich. Někteří přímo v areálu věznice, v montážní hale. Jde většinou o pomocné práce.

„Máme firmu, která balí výrobky, druhá připravuje součásti pro vázání na lyže, další firma vyrábí kartony, jiná zase dělá rekonstrukci strážních věží,“ ředitel věznice Pavel Vagner.

Případy, kdy vězni najdou práci u zaměstnavatele, ke kterému dojížděli během výkonu trestu, přitom nejsou podle něj ojedinělé.

Základní platy vězňů se podle vzdělání a druhu práce pohybují od šesti do třinácti tisíc korun.

Spustit audio
autor: Jan Beneš

Související