Žáci údlické školy se formou hry učí, co jsou to dezinformace a jak se proti nim bránit
Fake news, hoax nebo dezinformace, to jsou často skloňované pojmy, kterým ale podle průzkumů ne vždy lidé úplně rozumí. Na základní škole v Údlicích na Chomutovsku se proti dezinformacím rozhodli bojovat i hrou. V rámci projektu Chytrá škola se tam letos zaměřili nejen na osvětu dětí, ale i jejich rodičů a místních seniorů.
„Hrajeme tady takovou pohybovou tichou poštu, kde si ukazujeme, jak se šíří informace a jak se mohou zmanipulovat,“ vysvětluje lektorka Veronika Batelková.
Sama je vystudovaná novinářka. Ve volných chvílích vyučuje například i hrou, jak se vyznat v dezinformacích. „Další hrou je to, že si žáci zkouší sami, jaké to je být novinářem, který ale není úplně etický, a který schválně dělá nějaké manipulativní chyby,“ dodává.
„Hledám si k informaci různé zdroje, místo jednoho třeba pět. A pokud je to ve více zdrojích stejně, je pravděpodobnější, že je to tak správně,“ shrnuje Martin, který chodí do sedmé třídy.
Mediální workshop považuje za přínos, stejně jako osmačka Gerda: „Nevěděla jsem, že Albert Einstein nepropadal z matematiky. Dostával normálně jedničky, ale bylo to v jiné zemi, kde se to psalo jako pětky.“
Umění ověřit si informaci je v dnešním světě nezbytnou schopností
Podle ředitele Jiřího Chloupka je mediální gramotnost v dnešním světě nezbytnou součástí výuky.
„Zprávy, které jsou zavádějící, mohou být pro řadu žáků zprávami pravdivými. Snažíme se aspoň tímto způsobem trochu nabourat to, aby věřili všemu, co čtou nebo vidí v médiích. Ne, aby tomu nevěřili, ale aby to uměli vyhodnotit a případně si dohledat, jestli je to pravdivá nebo nepravdivá informace,“ vysvětluje Chaloupka.
Přestože se mediální výchově věnuje většina základních škol v Česku, přesto mají žáci v mediální gramotnosti co dohánět.
„Vycházíme ze studií, které dělá nejčastěji Jeden svět na školách, a který má spoustu takových výzkumů a zároveň se díváme i na zahraniční výzkumy, a to potom doplňujeme o naše vlastní pozorování. V porovnání s jinými státy třeba v Evropě na tom moc dobře nejsme,“ shrnuje Veronika Batelková.
Jak ale dodává, mediální gramotnost se mezi českými studenty podle ní zlepšuje.
Související
-
Žáci čtvrté základní školy v Mostě mohou sledovat růst rostlin v hydroponické laboratoři
Nový způsob pěstování rostlin předvádí žákům na 4. Základní škole v Mostě. Na školní chodbě sestavili hydroponický skleník pro až stovku rostlin.
-
Žáci zemědělských škol a učilišť z celého Česka soutěží v Podbořanech v řízení traktoru
Zručnost při řízení traktoru s vlekem předvádějí 30. května v Podbořanech soutěžící z celého Česka. Sjeli se tam vítězové jednotlivých krajů ze zemědělských škol a učilišť.
-
Žáci děčínské základní školy se formou her učí základům finanční gramotnosti
Žáci děčínské základní školy se učí, jak nakládat s financemi. Finanční gramotnost je tam samostatným předmětem na druhém stupni, vyučovat by se nově měla i na prvním.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zakázali mi o tom mluvit.‘ Parkování zdarma v Praze má i auto pumpaře z ODS
-
Omezení prodeje zboží v akci by přineslo zlevnění, říkají potravináři. Podle obchodníků to bude naopak
-
ONLINE: Trump dal milosti lidem odsouzeným za útok na Kapitol. Odvolal také čtyři vysoké vládní úředníky
-
Povede příměří ke konci války v Gaze? Proces ohrožují extremisté, Trumpův postoj je nejistý