Za výrobu rautových ozdob v Čechách mohou Číňané a Japonci
V Poniklé v Krkonoších se dodnes vyrábějí původní takzvané rautové ozdoby. Pozorovat sklářské mistry při práci, to je velká krása!
Kdo vstoupí do dílny Jaroslava Prášila, který rautové ozdovy vyrábí, toho doslova zaplaví lesk, barevnost a rozmanitost ozdob. A zručnost samotného výrobce. „To je sklo, takzvané perle, které jsou vyfukované ze trubiček čirých, posléze jsou postříbřené a některé se potom ještě lakují. Původně se používalo sklo barevné. Teď je to sklo čiré a lakuje se,“ řekl Jaroslav Prášil.
Jak vlastně tyto ozdoby vnikly? Perle se původně vyráběly v Čechách a vyvážely do celého světa. Mezi válkami přišli Japonci a Číňané s technologií výroby perel, která byla levnější. Najednou byly na Jablonecku stodoly plné materiálu. "Někdo šikovný vymyslel a vyrobil ozdobu, které se říká rautová," připomněl Prášil. Části ozdoby jsou navlékané na drátky a jde o český unikát dodnes.
Jak Jaroslav Prášil přiznal, pokud se dostane ke starým vzorům – snaží se, pokud má materiál, udělat kopii. Ale neuměl by prý opakovat desítky a desítky stejných motivů jako v továrně. Staré rautové ozdoby hledá u přátel. „Nebo i v muzeu, kde jsem se dostal do depozitu,“ dodal. „Povedlo se mi to dvakrát, i když je to složitá cesta.“
Až se tedy budete dívat na svůj stromeček, na který jste pověsili skleněné ozdoby po babičce nebo mamince, můžete si představovat, co je za tím práce.
Související
-
Sbírka Krabice od bot přinesla vánoční dárky 150 dětem z chudých rodin na Mostecku
Diakonie Českobratrské církve evangelické připravila před Vánocemi charitativní akci Krabice od bot. Hodnotí ji letos jako úspěšnou.
-
Česká obchodní inspekce kontroluje prodejce na vánočních trzích
Kontroloři České obchodní inspekce se v těchto dnech zaměřují na vánoční trhy, prodej kaprů nebo vánočních stromků.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.