Z vyhlídky Jehla u České Kamenice dohlédnete až do Saska

14. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy K Novému hradu u Kunratic přijdete po modré turistické značce

Dnes se podíváme na vyhlídku zvanou Jehla. Z České Kamenice vás tam zavede modře značená turistická cesta.

Dvouvrcholový čedičový kopec se vypíná jen kilometr severovýchodně od České Kamenice. Z jeho jihozápadního vrcholu vybíhá skalnatý hřbítek, který spadá strmě do údolí. Tvoří ho špičatá čedičová skaliska – odtud ten název.

Z vrcholu kopce Jehla, který se nachází ve výšce 487 m n. m., uvidíte jak Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, tak Lužické hory, České středohoří s Milešovkou i České Švýcarsko s Labskými pískovci a Růžovským vrchem. Dokonce odsud dohlédnete i na saské stolové hory.

Upravená stezka vede po temeni hřbítku na vyhlídkové skalisko se zábradlím. Tohle turisticky atraktivní místo bylo zpřístupněno už v roce 1879. V roce 1885 pak českokamenický okrašlovací spolek postavil na Jehle malou chatku. Ta už tu ale není.

Nižší nepřístupná skála pod vyhlídkou se jmenuje Trubač.

Zpátky do České Kamenice se můžete vrátit po žluté přes Bratrské oltáře a vyhlídku Ponorka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.