Výstaviště Zahrady Čech v Litoměřicích se zásadně změní. Otevře se také více lidem

18. leden 2021 09:34

Výstaviště v Litoměřicích má projít zásadní proměnou. Kromě veletrhů by tam v budoucnu mohlo vzniknout zábavně naučné centrum, kam by lidé mohli chodit po celý rok. Společnost Zahrada Čech a město tak chtějí areál lépe využít a přilákat do něj další návštěvníky. Proměna by měla přijít na 100 milionů korun.

Litoměřice jsou spádovým městem. Tedy úředně a kulturně, ale není spádové zábavou. A přece jenom, lidé chtějí trávit svůj volný čas po škole či práci zábavou, a právě ta velikost toho výstaviště se k tomu přímo nabízí,“ zmínil místostarosta Litoměřic a jednatel Zahrady Čech Lukas Wünsch z uskupení Severočeši Litoměřice.

V areálu by mělo vyrůst centrum pro zábavu i vzdělání

Výstaviště by ale nemělo sloužit jen volnému času, ale také poznání – i s ohledem na nedaleké centrum geotermální energie.

„Připravujeme edukativně společensko-kulturní centrum, které by mělo zastřešit tu podobu a formu – jak zacílení na školáky a studenty, tak i na tu komerční soukromou zábavu,“ zmínila ředitelka Zahrady Čech Michaela Mokrá.

Plány na výstaviště se dají podle Lukase Wünsche přirovnat například k parku Mirakulum u Milovic na Nymbursku.

„V pavilonech se přímo nabízí, když se odstěhuje výstava a je tam rovná volná plocha, tak to může být něco, na čem se jezdí – autíčka, mini bajky nebo laser games. V té otevřené části pavilonu se přímo nabízí lanová centra nebo hrady, à la Mirakulum,“ popsal Wünsch.

S plánovanou proměnou Zahrady Čech souhlasí i opozice

Změny v areálu vyjdou zřejmě na víc než 100 milionů korun a město i Zahrada Čech chtějí využít evropské dotace.

„Naše optimistická představa je, že by se mohlo kopnout v roce 2022. Nicméně to není žádný pevný termín,“ dodala Mokrá.

S plány na oživení výstaviště i mimo výstavní akce souhlasí i opoziční litoměřický zastupitel Tomáš Sarnovský z hnutí ANO.

„Plán, který nám byl představen, do jisté míry počítá s tím, že by se to výstaviště otevřeno veřejnosti. Byl by tam větší výběr různých aktivit a především by to fungovalo celý rok, tak taková strategie mi přijde jako smysluplná,“ okomentoval záměr Sarnovský.

Nové využití výstaviště by mohlo i pomoci výstavnictví. Kvůli koronavirové krizi se totiž Zahrada Čech v loňském roce neobešla bez příspěvků od města a o peníze bude zřejmě žádat i letos.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související