Výstava o Ottfriedu Preusslerovi. Polévkové muzeum v Krušných horách. Medailonek Maxe Schneidera

17. listopad 2023

Jak už jsme připomínali v říjnu, letos uplynulo 100 let od narození spisovatele Otfrieda Preusslera, rodáka z Liberce, autora knížek Malá čarodějnice, Čarodějův učeň, Anděl v kulichu a dalších.

V nové liberecké galerii Johan v paláci Liebig je až do konce listopadu k vidění výstava s názvem Jsem tak trochu kouzelník – Pohádkové světy Otfrieda Preusslera, která je tvorbě tohoto spisovatele věnovaná. Na její přípravě se podílel také Dům česko-německého porozumění v Rýnovicích. S jeho vedoucí Petrou Laurin jsme si povídali nejen o výstavě.

V další části pořadu jsme prostřednictvím našich kolegů z MDR navštívili muzeum polévek v Neudorfu v Krušných horách nedaleko Vejprt.

Závěr pořadu pak patří medailonku věnovnému Maxi Schneiderovi.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.