Muž, který do Německa přivezl Monty Pythony, se narodil v Karviné. Rozhovor s Ralfem Paschem

5. červenec 2024

V rámci letních repríz si zopakujeme rozhovor s německým spisovatelem Ralfem Paschem. Ralf Pasch se narodil v roce 1967 v Durynsku, v někdejší NDR. Působí jako novinář a žije a pracuje v Berlíně.

Kromě německo-českých témat píše o životě Židů v Německu, Česku a Rakousku. V říjnu 2022 vyšlo přepracované vydání jeho knihy Dědicové vyhnání s podtitulem Sudetští Němci a Češi dnes. Ralf Pasch se v ní zabývá tím, jak se odsun odráží na třetí generaci Němců, kteří byli po válce vysídleni z Čech a také na potomcích těch, kteří mohli ve své vlasti zůstat.

Medailonek Alfreda Biolka

U vyhnanců zůstaneme i ve výročí týdne. 10. července 1934 se ve Freistadtu, dnes součásti Karviné, narodil Alfred Biolek.

Jeho otec byl právník a starosta Freistadtu, který byl členem Sudetoněmecké strany. Po konci války měla proto rodina potíže. Otec a nejstarší syn byli dokonce internováni a otec Biolek obviněn z kolaborace, ale nakonec byl osvobozen.

Rodina byla nuceně vysídlena a usadila se ve Waiblingenu ve Bádensku-Württembersku. Zde mladý Alfred Biolek vystudoval gymnázium a pak práva. Později nastoupil do právního oddělení televize ZDF. Více než právo ho ale zaujala samotná televizní práce, a tak zároveň moderoval některé pořady.

V roce 1970 se Alfred Biolek přestěhoval do Mnichova, kde pracoval pro WDR. Uvedl se tím, že přivezl do Německa britskou komickou skupinu Monty Python a produkoval německou dvoudílnou verzi jejich legendární show Monty Pythonův létající cirkus/ Monty Python’s Fliegender Zirkus.

Pak Biolek produkoval úspěšnou zábavnou show Am laufenden Band a o něco později rozjel s novinářem Dieterem Thomou nový formát – talk show s názvem Kölner Treff.

Po ní následovaly další talk show, které Alfred Biolek sám moderoval: Bio´s Bahnhof, Show Bühne, Boulevard Bio a další. Byly oblíbeny u širokého publika a zároveň ceněny kritikou pro svou vysokou úroveň.

V roce 1994 přinesl na německé obrazovky nový formát kuchařské show – pořad Alfredissimo! se točil zprvu ve vlastní kuchyni Alfreda Biolka, kam si zval slavné osobnosti, se kterými vařil, degustoval víno a povídal si. Show si získala obrovskou popularitu.

Mezi více než 460 hosty byla třeba pěvkyně Monserat Caballé, manželka prezidenta Romana Herzoga, spisovatel Pavel Kohout, zpěvák Udo Jürgens, ukrajinští boxeři bratři Kličkovi, herci Tomas GottschalK nebo Gedeon Burkhardt, Karel Gott a další.

V roce 2007 Alfred Biolek ukončil kariéru a s ní i svou kuchařskou show. Kromě showbyznysu se věnoval také charitativní činnosti. Založil nadaci na pomoc africkým dětem a byl prvním Němcem jmenovaným zvláštním vyslancem OSN pro světovou populaci.

Za svou práci získal Alfred Biolek řadu televizních cen, včetně prestižní ceny Bambi. Sklízel také literární a kulinářské ceny – například cenu od Německého spolku výrobců přívlastkových vín a také Velký záslužný spolkový kříž.

Rodák z Fryštáku Alfred Biolek zemřel v roce 2021 v Kolíně nad Rýnem.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio