Výstava antiky v ústeckém muzeu vzdělává a baví
Výstava antiky v Muzeu města Ústí nad Labem se během tří měsíců stala velmi oblíbenou hlavně u dětí. Líbí se jim sochy hrdinů, které znají z televizních seriálů, jako například Herkules. Nejen děti, ale i dospělí, se na výstavě dovědí mnoho o samotném životě ve starém Řecku.
Několik místností je tématicky laděno – jedna na architekturu, další zas třeba na život v Athénách.
Návštěvníka jimi provází jakási časová osa, kde jsou zachycené důležité historické a politické události Řecka.
Co ale už teď především děti hodně baví, je pobyt v badatelně profesora Wilhelma Kleina. Právě on dal sbírku odlitků antických soch v 19. století dohromady z různých částí soch a sousoší, které jsou rozesety v muzeích po celé Evropě.
Jaké to je, takhle poskládat sochu z několika různých částí, si také můžou návštěvníci vyzkoušet prostřednictvím skládačky.
Výstava antiky v Muzeu města Ústí nad Labem potrvá nejméně pět let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.