Vratič je bylinka jedovatá i léčivá. Musíte s ní umět správně zacházet

21. září 2022

Bylinka vratič může být i jeden a půl metru vysoká, od července do září kvete drobnými žlutými kvítky a potkáte se s ní na okrajích cest a silnic.

Vratič je jedovatý, ale zase ne tolik, abychom měli mít strach s ní pracovat. Odpuzuje hmyz, jako jsou moli, komáři, mouchy, mšice nebo dokonce mandelinka bramborová – taková kytice kopretiny vratiče tedy nejen že ozdobí váš balkón, ale bude i užitečná.

Ve středověku dávali lidem kytice z vratiče na cestu na onen svět.  Kouř a vůně sušené byliny měly zamezit rozkladu těla.

Pokud se rozhodnete pomocí vratiče bojovat třeba se mšicemi na růžích, přelijte dvě hrsti bylinky vařící vodou, nechte vylouhovat, vychladnout, přelijte do rozstřikovače a hurá do práce.

Vratič je účinným lékem na ostruhy na nohou. Čtyři hrsti čerstvého vratiče přelijte jedním litrem vody, nechte asi tři minuty povařit, 10 minut odstát, poté do koupele ponořte nohy na čtvrt hodiny. Takovou koupel opakujte tak dlouho, dokud vás problémy s ostruhami na nohou neopustí.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.semena.cz , zahradkarskaporadna.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.