Vodoměr ve venkovní šachtě před mrazy zabezpečte. Pokud zmrzne a praskne, připlatíte si
I když jsou zimy mírné, může se stát, že bude i několikadenní mráz. Kdo má vodoměrnou šachtu někde na pozemku, měl by ji před mrazy zabezpečit. Jinak mu v lepším případě zamrzne vodoměr a bude bez vody. V tom horším může vodoměr prasknout a než to zjistí, bude mít na pozemku jezírko. Jak vodoměrné šachty před mrazy zabezpečit?
„Důležité je, aby vodoměr, který je ve venkovní šachtě, zabezpečit tak, aby na něj a do šachty nemohla téct voda (např. z tajícího sněhu nebo dešťů). Venkovní voda by se k vodoměru neměla dostat. Pak je důležité vodoměr obložit nenasákavým materiálem – např. polystyrenem nebo podobným materiálem. V žádném případě nepoužívejte hadry. Mohou nasáknout vodou a situaci to moc nepomůže,“ radí mluvčí plzeňské vodárny Dana Veselá.
Vhodné je, když se chalupa nebo chata přes zimu nepoužívá delší dobu, vodu před vodoměrem uzavřít a celý vodní systém domu před odjezdem vypustit. „Jednomu našemu zákazníkovi se to i vymstilo. Zdědil rekreační objekt, často tam nejezdil. Právě tam mu praskl vodoměr. Tři měsíce mu tam nekontrolovatelně tekla voda. Vyteklo asi 4000 kubíků vody. Škody byly ve statisících korun.“
Kdo platí zamrzlý prasklý vodoměr
Výměnu a opravu vodoměru zaplatí zákazník. Provozovatel je ze zákona povinen se o vodoměr postarat tak, aby nebyl poškozen. U nejběžnějších vodoměrů je cena kolem 4000 Kč. Když zamrzne a praskne, neměří. Proto se používá tzv. odborný výpočet. Tedy fundovaný odhad, kolik vyteče vody. Vodárny se obrací na meteorology – jaké bylo v té době počasí, jak dlouho mrzlo. Vodárny vidí například nestandardní pokles tlaku vody apod. Z toho všeho se udělá odborný výpočet.
Pokud má sklep stálou teplotu, zamrznout by neměl. Kdyby se tak náhodou stalo, jediná možnost je dát do sklepa do bezpečné vzdálenosti nějaký přímotop a počkat, až vodoměr rozmrzne. Nebo zastavit vodu a z rekreační nemovitosti odjet a počkat, až bude tepleji a vše rozmrzne.
Může se také stát, že vodoměr bude v pořádku, voda z odpouštěcího ventilu poteče, ale bude zamrzlý rozvod vody v domě. Pak jsou dvě možnosti. Topit, topit a topit. Zdi se prohřejí, voda rozmrzne, ale bude to nějaký čas trvat. Nebo zavřít vodu, odpustit co se dá a počkat na teplejší počasí, které to vyřeší za nás. A přitom doufat, že potrubí led nenarušil a na jaře ho nebudeme muset měnit.
Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.