Klíč k dlouhé životnosti podlahy je její skladba. Správná volba materiálů může významně ovlivnit trvanlivost

28. prosinec 2024

Ačkoliv podlaha možná není tím prvním, co při příchodu do bytu upoutá vaši pozornost, pro každý interiér je klíčová. Správná volba materiálů a technologií může významně ovlivnit nejen vzhled a trvanlivost, ale také komfort a energetickou efektivitu každého prostoru.

Pokládka nové podlahové krytiny rozhodně nezačíná tím, že si vyberete finální povrchovou krytinu. Klíč k dlouhé životnosti je správná skladba podlahy. Při pokládce nové krytiny je nutné celý interiér v místnosti vystěhovat a pořádně si podkladovou vrstvu prohlédnout.

Musíme si ohlídat funkčnost jednotlivých vrstev. Pokud má dobře fungovat nášlapná krytina, musí být v dobrém stavu i podkladní vrstvy, které by měly být stabilní, bez prasklin a nedrolivé. Pokud tento řetězec podkladních vrstev bude přerušen nebo v nedobrém stavu, životnost nášlapné finální vrstvy bude nižší.

Renovace starší podlahy

Pokud renovujete byt, který využíváte, potěr volíme mimo jiné s ohledem na to, jak rychle potřebujeme v daném prostoru bydlet. A nutné je také pohlídat, jestli je podklad dostatečně nosný, aby novou podlahovou krytinu unesl.

Je možné zvolit potěr na standardní cementové bázi, kdy je nutné čekat na jeho vyzrání až 28 dní. Finančně nákladnější jsou moderní rychle zrající cementové materiály, kdy je na vyzrání nutné čekat 24 hodin.

Zahájení pokládky samonivelačního podlahového potěru

Z důvodů potřeby nižšího pnutí na podkladní vrstvy je naopak možné volit sádrové anhydritové potěry případně sádrové samonivelační hmoty, kdy je ale nutné čekat na dozrání až 3 měsíce.

Při rekonstrukci nás může samozřejmě mnohé překvapit, například u starších podlah tenká podkladní vrstva cementu. V těchto případech je možné použít samonosné moderní potěry. Pokud ale další vrstvy připojujeme a mají být součástí celého podlahového souvrství bez oddělení, pak je nutné dbát na to, aby všechny vrstvy byly dostatečně nosné.

Podlaha je víc než jen pochozí prostor

Skladba podlahy je zásadní nejen pro její funkčnost, ale i dostatečnou životnost. Pokud se podlaha nachází přímo na zemině nebo nad nevytápěnými prostory, měli bychom dbát na její tepelnou izolaci. Při řádném provedení se tepelná izolace v podlahách může vyšplhat až na třicet centimetrů. Proto bychom s celkovou výškou skladby měli počítat dopředu v rámci projektu nebo plánované kompletní rekonstrukce.

Kromě tepelného komfortu může izolace v podlaze výrazně zlepšit i akustické parametry. Pro zajištění optimální akustiky je nutné řešit především vzduchovou a kročejovou neprůzvučnost a tyto parametry rovněž řešit již při návrhu podlahy.

Pokládka PVC podlahy

Při plánování nové podlahy je také důležité předem zvážit i zatížení v daném prostoru a myslet na to, jaké technologie budeme chtít do podlahy zapracovat, od rozvodů různých instalací až třeba po podlahové vytápění.

Konečný vzhled podlahy určuje volba nášlapné vrstvy, která by měla nejen esteticky ladit s interiérem, ale také splňovat požadavky na mechanickou odolnost a bezpečnost. Volba správné podlahy je komplexním rozhodnutím, které ovlivní nejen vzhled, ale především komfort a dlouhodobou funkčnost vašeho domova.

Poslechněte si reportáž v Hobby magazínu.

Spustit audio