Vladimír Zikmund – světově proslulý epidemiolog z Teplic
Komunisté ho nechtěli do Afriky pustit. On si to ale prosadil, a nakonec tam pomohl vymýtit neštovice. Významný epidemiolog Vladimír Zikmund však zachraňoval zdraví a životy i na jiných kontinentech.
Narodil se v roce 1925 v Teplicích. Vystudoval gymnázium a po podepsání Mnichovské dohody musel s rodinou ze severu Čech odejít na Kladensko.
Epidemiologii vystudoval na medicíně až po válce. Nejprve pracoval na hygienické stanici v Liberci. Světová zdravotnická organizace ho počátkem 60. let vyzvala k práci ve Střední Africe. Režim mu v odjezdu dlouho bránil.
V Kongu pracoval jako asistent epidemiologie místního ministerstva zdravotnictví. Když se tam chtěl po dovolené v Čechách s rodinou vrátit, jedno z dětí musel nechat doma u švagra, protože se úřady bály emigrace. Syna se podařilo dostat k rodičům až za rok.
Po čtyřech letech práce Vladimíra Zikmunda a jeho kolegů zmizely z Konga černé neštovice.
V 70. letech zopakoval pomocí očkování totéž v Indii. Vymyslel tam systém aktivního vyhledávání nemoci přímo v domácnostech. Indickou misi, která byla nejnáročnější, považuje za svůj největší profesní úspěch.
Později působil jako epidemiolog v dalších zemích Afriky a Asie. Napsal také tři desítky odborných publikací.
Po odchodu do důchodu žil Vladimír Zikmund v Liberci. Zemřel v roce 2020.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.