Vladimír Zikmund – světově proslulý epidemiolog z Teplic

19. červen 2024

Komunisté ho nechtěli do Afriky pustit. On si to ale prosadil, a nakonec tam pomohl vymýtit neštovice. Významný epidemiolog Vladimír Zikmund však zachraňoval zdraví a životy i na jiných kontinentech.

Narodil se v roce 1925 v Teplicích. Vystudoval gymnázium a po podepsání Mnichovské dohody musel s rodinou ze severu Čech odejít na Kladensko.

Epidemiologii vystudoval na medicíně až po válce. Nejprve pracoval na hygienické stanici v Liberci. Světová zdravotnická organizace ho počátkem 60. let vyzvala k práci ve Střední Africe. Režim mu v odjezdu dlouho bránil.

V Kongu pracoval jako asistent epidemiologie místního ministerstva zdravotnictví. Když se tam chtěl po dovolené v Čechách s rodinou vrátit, jedno z dětí musel nechat doma u švagra, protože se úřady bály emigrace. Syna se podařilo dostat k rodičům až za rok.

Po čtyřech letech práce Vladimíra Zikmunda a jeho kolegů zmizely z Konga černé neštovice.

V 70. letech zopakoval pomocí očkování totéž v Indii. Vymyslel tam systém aktivního vyhledávání nemoci přímo v domácnostech. Indickou misi, která byla nejnáročnější, považuje za svůj největší profesní úspěch.

Později působil jako epidemiolog v dalších zemích Afriky a Asie. Napsal také tři desítky odborných publikací.

Po odchodu do důchodu žil Vladimír Zikmund v Liberci. Zemřel v roce 2020.

autor: Milan Knotek
Spustit audio