Ladislav Lis – disident, chartista i poslanec Federálního shromáždění z českolipského Pekla
Na Českolipsku prožil významnou část svého života disident Ladislav Lis. Podle některých historiků byl prvním člověkem, který vyslovil jméno Václava Havla v souvislosti s kandidaturou na prezidenta.
Narodil se v roce 1926 v obci Mlaka na Písecku. V 50. a 60. letech byl v Praze funkcionářem KSČ, ale po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa ho ze strany vyloučili. I přesto se mu podařilo dostudovat práva.
Pak se usadil v českolipském údolí Peklo, kde pracoval jako lesní dělník a choval kozy. Jezdili sem za ním Jiří Dienstbier, Václav Havel a další přední disidenti.
Když v roce 1977 podepsal Chartu 77, byl na něj uvalen policejní dohled. Estébáci mu otrávili psy a vyhrožovali jeho rodině. Denně se musel hlásit na policejním oddělení.
Čtyřikrát skončil ve vězení, ale ani to ho nezlomilo. Na sklonku 80. let organizoval velké protirežimní demonstrace v Praze a byl členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.
Po roce 1989 byl Ladislav Lis poslancem Federálního shromáždění. Stál rovněž v čele branně-bezpečnostního výboru.
Z Občanského hnutí nakonec přestoupil do sociální demokracie, za kterou neúspěšně kandidoval do Senátu. Zemřel v Pekle u Sosnové v roce 2000.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.