Roman Karpaš – muž mnoha talentů a vážený liberecký rodák
Grafik, historik, typograf, vydavatel, fotograf, kurátor, výtvarník a pedagog. Tak široký je výčet povolání nebo zájmů libereckého rodáka Romana Karpaše.
Narodil se v roce 1951. Na Karlově univerzitě v Praze vystudoval výtvarnou výchovu a matematiku. Potom nastoupil jako učitel na libereckou základní školu ve Vrchlického ulici.
Jelikož sabotoval politická školení, měl být přeložen jinam. V té době už ale kývl na nabídku být ředitelem Malé výstavní síně v Liberci.
V roce 1988 se stal výtvarným redaktorem Severočeského nakladatelství a stejnou pozici zastával také po sametové revoluci v nakladatelství Dialog. Později přešel na „volnou nohu“.
Karpaš se jako výtvarník soustředí na grafiku i kresbu. Od prostorových útvarů se postupně dostal k abstraktní tvorbě. V poslední době přešel na velkoformátovou kresbou uhlem.
Zabývá se i grafickými úpravami knih a propagačních materiálů. Zaujal především monumentální Knihou o Liberci, na které spolupracoval s 60 autory a která se dočkala rozšířených vydání.
Pod jeho rukama také vznikly knihy věnující se Jizerským horám či historickým pohlednicím. Cíleně sbírá výtvarná díla severočeských autorů a pořádá výstavy.
Za celoživotní přínos v oblasti knižní tvorby a výtvarného umění obdržel v roce 2018 Roman Karpaš Poctu hejtmana Libereckého kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.