Adolf Posselt – dlouholetý úspěšný starosta Jablonce nad Nisou
Málokterý starosta je ve funkci déle, než dvě volební období. Jsou ale tací, kteří strávili v čele radnice desítky let. Jedním z nich byl i jablonecký rodák Adolf Posselt.
Na svět přišel v roce 1844 v Jablonci nad Nisou. Vyučil se lesníkem a nejprve obchodoval se sklem. Ve 33 letech se rozhodl vstoupit do politického života a stal se obecním zastupitelem.
Starostou Jablonce byl jmenován v roce 1881. Tuto funkci zastával neuvěřitelných 37 let a město se i díky němu měnilo k lepšímu.
Vybudovány byly kanalizace, vodovodní síť, lázně, městská jatka, divadlo, nové školy, nemocnice i chudobinec. Rozvíjely se také parky, telefonické spojení a železniční doprava.
Za dobu působení Posselta ve funkci vzrostl trojnásobně počet jabloneckých obyvatel i městských domů.
Město Jablonec mělo dokonce stejnojmennou zámořskou loď, která od roku 1912 vozila místní zboží do Asie. Byla ve své době největší lodí v celé rakousko-uherské monarchii.
Posselt byl rovněž dlouholetým poslancem Českého zemského sněmu. Působil ve vedení městské spořitelny i správní radě železniční trati mezi Libercem a Tanvaldem.
Adolf Posselt zemřel po krátké nemoci v roce 1926. Města Jablonec nad Nisou a Český Dub mu udělily čestné občanství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.