Vláda omezila pohyb lidí po celém Česku. Nakažených je 298, nejvíc v Praze a Olomouckém kraji

16. březen 2020
Informace ze severu Čech

V celém Česku od 16. března platí karanténa. Další krok v boji proti koronaviru oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO).

Vláda tak ještě zpřísnila opatření, která přijala kvůli šíření koronaviru během víkendu a minulého týdne. Celostátní karanténa má co nejvíce zpomalit šíření viru COVID-19.

Opatření vlády zakazuje volný pohyb osob na území České republiky od nedělní půlnoci do úterý 24. března do 6.00. Občanům nařizuje, aby pobývali ve svých domovech s výjimkou cest do zaměstnání a nezbytných cest za rodinou nebo blízkými.

Další výjimkou jsou cesty do obchodu, pro nákup nezbytných potřeb, jako jsou potraviny, léky, hygienické zboží nebo například krmivo pro zvířata.

Vláda vyzývá občany ke zodpovědnému chování

Lidé budou moci vyřídit neodkladné úřední záležitosti, vyrazit do banky nebo na poštu, ovšem jen za účelem zajištění nezbytných služeb. Povoleny budou i návštěvy lékaře nebo veterináře, případně pomoc blízkým s podobnou cestou.

Výkon práce by opatření nemělo ztěžovat lidem, kteří pomáhají řešit krizovou situaci, tedy zdravotníkům, sociálním pracovníkům, pracovníkům veřejné dopravy a rozvážkové služby. Dále je povolena duchovní a veterinární péče, dobrovolnická sociální činnost a další základní služby obyvatelům. Tito lidé by ale měli co nejvíce omezit přímý kontakt se zákazníky.

Čtěte také

Zaměstnavatelům vláda doporučuje, aby umožňovali co nejvíce práci z domova nebo vybírání dovolené či placeného volna. Činnosti, které nejsou pro provoz nezbytně nutné, by měly být pozastaveny. Lidé by také podle opatření měli dodržovat vzdálenost při kontaktu s dalšími osobami alespoň dva metry a při platbách využit bezkontaktní transakci.

Hygienici v pondělí 16. března časně ráno uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel na Olomoucku, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou tato dvě města a obec s celkem 24 000 obyvateli opustit, zakázán je vstup.

Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil v pondělí na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS). Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

Česko má 298 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, testováno bylo 5 068 lidí. Od nedělní půlnoci přibylo pět nemocných. Téměř polovina případů nemá zjištěné místo nákazy.

Aktuální informace najdete v ONLINE REPORTÁŽI na iROZHLAS.cz.

zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související