Viktor Buchar - český turista v Íránu

Írán je podle severočeského cestovatele Viktora Buchara vůbec nejbezpečnější zemí pro turisty, kterou kdy navštívil. Vzdělanější lidé umí anglicky, turisty rádi oslovují a berou do rukou jejich program.

V praxi to znamená, že vám zpočátku poradí cestu, ale vzápětí vás pozvou i k sobě domů na jídlo a dokonce nabídnou i nocleh.

Výjimkou není, že vás vozí na své náklady taxíkem a provází vás po památkách. Turisty mají prostě rádi. Možná i proto, že jich tam je ve srovnání s jinými zeměmi, opravdu velmi málo.

A co si Viktor Buchar přivezl z Íránu dobrého? Tak z této země šafránu samozřejmě šafrán, ale také pytel pistácií – nesolených, pražených. Takové na českých pultech nenajdete.

Pochutnává si taky na sladkých křupkách ze sezamových semínek. Čaj si i v Česku zkouší sladit íránským cukrkandlem na špejli, tak, jak to dělají Iránčané, kteří čaj pijí rádi a neustále.

Poslechněte si zážitky českého turisty v Íránu. Pohodu u poslechu vám přeje Český rozhlas Sever!

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.