Víkend v Ústeckém kraji patří kultuře. Stačí si vybrat…

21. říjen 2021

Chcete vidět výlov rybníka u Červeného Hrádku, zažít prvorepublikovou párty v Roudnici nad Labem, zatančit si v Rumburku, nebo podpořit opravu kaple Botschen v Libouchci? Je to jen na vás…

Sobota 23. října

Scénické provedení vybraných pasáží skladby o Čtrnácti svatých pomocnících je připravené na 23. října 18. hodinu v kostele Františkánského kláštera v Kadani. Hudebně a pěvecky se o představení skladby s názvem Sůl země nezmařená, světlo světa nevyhaslé postará Trautzlova umělecká společnost a Collegium hortense. Hudbu současného uznávaného skladatele nejen duchovních děl Jana Zástěry libretem opatřil Jan Losenický.

Františkánský klášter v Kadani

Karlovo údolí – historie, současnost a naděje – takový titulek nese promítání s vyprávěním současného majitele areálu Martina Bilinského o turistické a rekreační perle Šluknovska. Promítá se v Obecním domě v Jiřetíně pod Jedlovou, začátek v sobotu v 17 hodin.

Party v prvorepublikovém duchu slibuje 23. října od 19:30 kulturní dům Říp v Roudnici nad Labem. Dobové oblečení je vítáno. V rámci občerstvení ochutnáte speciality a oblíbené pokrmy našich prababiček. K tanci a poslechu hraje kapela Timbre music, se kterou rozhodně nuda nebude a postupně se protančíme i k modernějším písničkám.

Výlov rybníka Kovčín

Už v 8 hodin ráno začíná v sobotu 4. veřejný výlov zámeckého rybníka u Červeného Hrádku. Od 9:30 hodin vystoupí Brass Band Rakovník - Dixieland. Od 10 do 15 hodin si pak můžete dopřát výlet do historie Červeného Hrádku. Při netradičních prohlídkách se návštěvníci setkají s některými osobnostmi, které zatím znají jen z vyprávění a obrazů. Během celé akce budou k dispozici stánky s občerstvením a rybími specialitami, nebudou chybět hry pro děti. Červený Hrádek u Jirkova se na vás těší.

Mandava Jazz pokračuje v Městském divadle ve Varnsdorfu koncertem patriarchy českého jazzového klavíru Emila Viklického, který v novém projektu vede intimní dialog s renomovaným mistrem dechových nástrojů Pavlem Hrubým. Začátek je v 19:30.

Zoo Ústí nad Labem

Ústecká zoologická zahrada pořádá Den pro více než 300 adoptivních rodičů a patronů – pro lidi, kteří přispívají na vybraná zvířata. Součástí dne je i pro veřejnost představení novinek – například oslů somálských, tuleňů, tučňáků brýlových a dalších. Připravený je i doprovodný program s poděkováním.

V Krušných horách bude i letos ukončení letní turistické sezony ve znamení tradiční akce Šlapání zelí spolu s vepřovými hody. Potěší vás i krušnohorská živá hudba, vystoupí folklorní soubor Osminka a Krušnohor. To vše už od 12:30 v Horském areálu Lesná.

Nezapomeňte na potřebná protiepidemická opatření a raději si u pořadatelů ověřte, že se akce koná.

Neděle 24. října

Ústecký divadelní festival Forbína pokračuje v Domě kultury komedií Edwarda Taylora Hledám ženu, nástup ihned. Účinkují Eva Burešová, Marek Adamczyk, Nela Boudová, Josef Carda a další.

Kavárna Pohoda se otevírá v neděli od 14 do 18 hodin v Domě kultury Střelnice v Rumburku. Tanečním odpolednem vás bude provázet kapela Celestýnka.

A milovníci dechovky si užijí i v Lounech – od 14 hodin v kulturním domě Zastávka začíná pravidelné odpoledne s Lounskou třináctkou Písničky na přání.

Václav Vydra

Rukojmí bez rizika – to je francouzská komedie s kriminální příchutí a shlédnout ji můžete v Divadle Karla Hynka Máchy v Litoměřicích od 19 hodin. Václav Vydra je v tomto představení nepřekonatelný.

V kostele Tří králů v Libouchci se 24. října od 16 hodin odehraje benefiční koncert skupiny Arpa Grazioso ve složení harfa, housle, viola a zpěv na podporu záchrany kaple rodiny Botschen.

Kaple rodiny Botschen u Libouchce

Secesní kapli najdete na vrcholu malého zalesněného pahorku u obce Libouchec. Patřila rodině továrníka Friedricha Botschena, který je pohřben v kryptě pod kaplí. V současné době je stavba zapomenutá a zchátralá. Členové Spolku pro obnovu kaple si ale myslí, že historie nemá být zapomenuta a stavby, které jsou jejími svědky, mají zůstat zachovány pro nás i pro ty, co přijdou po nás.

Cílem je zachovat tuto unikátní stavbu, obnovit lesopark, který ji obklopuje a také zdokumentovat příběhy rodiny Botschen, která se zásadním způsobem podílela na formování nejen obce Libouchec.

A abychom nezapomněli na děti – zámek Jílové u Děčína pro ně připravil na neděli loutkovou pohádku Madlenka a skřítkové. Sváťovo dividlo hraje od 17 hodin.

Zámek v Jílovém u Děčína

Kulturní dům Střelnice v Kadani vás pak zve 24. října v 15. hodin na představení divadla Loudadlo pro děti. Pojďte se s Loudadlem přenést do světa hudby, kolotočů a říše cizokrajných zvířat. Na pouti se s vámi setkají také dvě roztomilá strašidla Kryšpín a Táhlo, ježibaba a neposední hadi. Diváky navštíví dvojice Jú a Hele a přenese je do míst plných kouzel, zábavy a legrace.

Nezapomeňte na potřebná protiepidemická opatření a raději si u pořadatelů ověřte, že se akce koná.

Bohatý kulturní program na vás čeká i ve všední dny

V Krušnohorském divadle v Teplicích a začínají týden zvesela – 25. října uvádějí komedii Dokud nás milenky nerozdělí plnou zvratů a záměn o tom, kolik milenek je zapotřebí ke zkáze jednoho dlouholetého manželství. Hrají: Veronika Freimanová, Vladimír Kratina, Jana Bernášková, Kateřina Lojdová a Luděk Nešleha.

Josef Dvořák

25. října, Litvínov, Citadela a 18. hodina – to jsou údaje důležité pro ty, kteří si chtějí užít talkshow Josefa Dvořáka Šmátrání v paměti. A že se toho v paměti známého herce a baviče najde dost a dost.

A na kus řeči vás zve Miroslav Donutil – v pondělí od 18 hodin ve Vrchlického divadle v Lounech.

V úterý 26. října vám Městské divadlo ve Varnsdorfu nabídne Benátky pod sněhem – brilantní situační komedii o pozvání na večeři a zmatení jazyků. Hrají: Veronika Arichteva nebo Barbora Jánová, Míra Nosek, Lucie Štěpánková a Filip Cíl.

Miroslav Donutil

27. října čekají na lounské diváky divadelní hody v podobě komedie Kena Ludwiga Be my baby, buď moje bejby. Hrají: Vanda Hybnerová, David Novotný, Mirek Sabadin a další. Jemná a citlivá retrokomedie dokazuje, že každý se může v druhém splést a hlavně, že na lásku není nikdy pozdě.

Divadelní zábava čeká i v Žatci. V tamním divadle od 19 hodin můžete vidět hru Sebastiena Thiéryho Dva nahatý chlapi. Těmi jsou Martin Zounar a Martin Kraus, zdatně jim sekundují Martina Randová nebo Daniela Šinkorová.

28. října bude otevřené Muzeum v přírodě, kterému skoro nikdo neřekne jinak než Zubrnický skanzen. Lze navštívit okruh Historická vesnice. K cestě do Zubrnic mohou zájemci z Ústí nad Labem využít historický vláček, který provozuje Zubrnická museální železnice.

Hlavně si ale 28. října připomínáme 103. výročí samostatnosti. Agentura Dobrý den Pelhřimov zahlásila, že v jubilejním roce 2018 se vyvěsilo zdokumentovaných rekordních 225 191 českých vlajek. Přichází proto opět s akcí Český den s českými vlajkami – je to výzva k vyvěšení české vlajky nikoliv jen na veřejných budovách! Vyvěsíte-li k 28. říjnu českou vlajkou nebo učiníte cokoliv, aby nešlo jen o „další den, kdy se nejde do práce nebo do školy“ budeme rádi, dáte-li o tom Agentuře Dobrý den vědět.

Česká vlajka, ilustrační foto

Zajímají je i vaše výstupy s vlajkou na věže či rozhledny nebo zamávání českou vlajkou na významném či známém místě (nejlépe ve 14:00 hod). Fotografie, budete-li chtít, posílejte na adresu vlajky@dobryden.cz.

Mimořádná událost vás čeká 29. října v Teplicích. Je to koncertní provedení nového oratoria dirigenta a skladatele Jana Zástěry Nádech věčnosti u příležitosti výročí 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily.

Koncertní provedení zazní v podání Severočeské filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla v Praze. Začátek koncertu v Domě kultury v Teplicích je v 19 hodin.

Spustit audio