Venuše Studničková - bylinkářka

Ve čtvrtek 1. dubna jsme si povídali o tom, jaké bylinky nám pomohou v měsících, kdy je ještě chladno a také o očistných kůrách, které je dobré po zimě absolvovat a připravit se tak na teplejší měsíce. Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého zvukového záznamu!

Český rozhlas Sever Vám přeje příjemný poslech!

Níže naleznete také přepis celého rozhovoru...

Slávka Brádlová, moderátorka: Český rozhlas Sever a ohlášený náš host, bylinkářka, paní Venuše Studničková, pěkný den.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Dobrý den.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, ještě možná bychom do úvodu měli připomenout, že pokud nestihnete všechno naposlouchat, tak budete mít šanci přeposlechnout si celý rozhovor i na našem webu, adresa www.sever.rozhlas.cz. Tak, řešíme tady nějaký technický problém, raději si dáme písničku a pak budeme pokračovat.

 

písnička

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, doufám, že už je všechno v pořádku, že se slyšíme a můžeme tedy pokračovat i bez té písničky. A pojďme hned k té první otázce, protože kalendář tomu nahrává, máme jaro, a dneska to vypadá vážně jarně.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Krásně.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Krásně, ani ne aprílově, tak vy jste příznivcem takových jarních očistných kúr, anebo je to spíš taková pověra?

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Ne, ne, ne, ne, tyhle ty jarní očistný kúry, to je strašně moc dobrá věc, hlavně očistné kúry by se měly začít dělat po Velikonocích, ne před Velikonocemi, protože na Velikonoce zase všichni mají tendenci se napapat poměrně jako na Vánoce, takže po Velikonocích bychom měli dělat očistné kúry a měli bychom si prostě to tělíčko detoxikovat, očistit, odlevit mu, odlehčit.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Jenomže ty Velikonoce, to jsou svátky zapeklité, co se termínu týká, ony vlastně mohou migrovat někdy ...

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Je pohyblivý.

lávka Brádlová, moderátorka: ... od toho kolem, já nevím, 22., 25. března až zase do, kolem dnů 20. dubna, tak to nevadí? Máme to opravdu přizpůsobit tomu běhu?

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Tak, je pravda jedna věc, že můžeme takovýto předčištění tou břízou, buď břízu z gemmoterapie, což je terapie z pupenů, jsou to kapičky, anebo břízou přímo jako čajíčkem jako takovým, omezovat se v jídle, co se týče mastného, slaného, hodně sladkého. Zase tu naší oblíbenou pitnou kúru, no, a potom po těch Velikonocích opravdu teda nastoupit na tu totální detoxikaci těla.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, kdybychom chtěli vyloženě dodržovat tradice, však i náboženství předepisuje předvelikonoční půst.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Ano, půst.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Čili to čištění tam bylo dáno i zásadou touto. Tak, jaké bylinky jsou vhodné pro ty čistící čaje, to možná taky bude širší paleta, já sama jsem slyšela o kopřivě, na druhé straně o kopřivě se říká, že odvápňuje taky.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Víte, asi takhle, kopřiva je velmi dobrá záležitost čistící, počestlivá, ale nic se nemá přehánět, protože totiž ta kopřiva se tak strašně zprofanovala, že vlastně prakticky teďko a bohužel i léčitelé jí doporučují při všem možným. Dokonce jsem zaslechla názor, kde prostě paní léčitelka doporučovala a dokonce i v televizi, že prostě kopřiva by se měla používat tam, kde jsou rakovinové buňky a dokonce řekla i takový nesmysl, já si to dovolím říct do rozhlasu, že rakovina je virového původu.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, to už si člověk udělá obrázek.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Ano, jenomže pracujeme s různým materiálem, takže co se týče toho čištění, tu kopřivu ano, ale tak sedm dnů, vyštipovat omladinky nebo si udělat čas ze sušených kopřiv, jak říkám, nic přehánět, a jinak každá očista by měla začínat břízou a ať teda bříza v čaji, to znamená na spaření, anebo mohou být březové kapky, březová tinktura, březová šťáva bez cukru. S tím by se mělo vždycky začínat před každou očistnou kúrou.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, to je první várka užitečných informací od dnešního hosta, bylinkářky, paní Venuše Studničkové. Po písničce pokračujeme a čekáme i na vaše dotazy a na jednoho z vás tady čeká krásná knížka o osobnostech rozhlasu.

 

písnička

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Posloucháte Český rozhlas Sever, naším hostem je dnes bylinkářka, paní Venuše Studničková, vraťme se ještě maličko k té kopřivě, protože bylinka je to zázračná, tak já si myslím, že i když by tedy rakovinu samozřejmě nevyléčila, tak ale by snad neublížila.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Ne, ne, ne, děvče, nemáte pravdu. Protože kopřiva jako taková je tak dobře regenerační, že vám zregeneruje veškerý buňky, to znamená, že ona vám bude regenerovat i ty špatný, o který nestojíme, tak proto tu kopřivu při rakovinném onemocnění ne.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Čili znovu platí ta zásada, bylinky nepodceňovat.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Ano, přesně, bylinky nepodceňovat.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Protože pomáhají, ale mohou i ublížit.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Pomáhají, mohou i ublížit, hlavně pokud kupuju bylinky, tak dobrý je neordinovat si sama nebo sám, poradit se s někým, kdo tomu opravdu rozumí a ne jenom kdo tak nějak někde něco si přečetl, protože máme pořád nové a nové léky a kombinace byliny-léky, to musíte znát, jinak prostě to nejde.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Pak je opravdu víc škody než užitku.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Tak, tak.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak dotaz, co si myslíte o takzvaném ročním čaji, kdy má člověk po celý rok sbírat bylinky tak, jak nakvétají, a pak to tedy průběžně sušit, smíchat a z toho vařit čajík?

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Může být, ale je to taková ta podpůrná, trošku očistná kúra, ale tohle to jsou čaje pro lidi, který jsou vlastně v podstatě zdraví a který vlastně těma bylinkama se tak nějak jako jenom, jakoby dotahují. Je to dobrá věc, můžete i pít ty byliny jednotlivě v průběhu celého toho roku tak, jak vlastně takzvaně dozrávají, protože každá ta bylina funguje na něco jinýho, takže vy si postupně každý ten orgán tak nějak budete stimulovat a čistit.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: No, možná že tady třeba tomu konzumentovi pomůže to, že ty bylinky opravdu sám sbírá, chodí pravidelně do přírody a tím si tu kondici upevňuje.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Taky, taky.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, nemůže se stát, mimochodem to jenom chci na doplnění, nemůže se stát, že se tam pak ocitnou třeba byliny, které jdou svým účinkem vyloženě proti sobě? Co vy byste nikdy nekombinovala?

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Je spousta bylin, který by se neměly vůbec kombinovat, a navíc jsou to i třeba byliny, který mají odlišnou přípravu. To znamená, že když mám někde kořeny, tak ty musím předvařit nebo macerovat, ono takovej příklad, úplně jednoduchej lehkej příklad, přijde-li žena domů po porodu, dělá si sedací koupele samozřejmě, tak se doporučuje dubová kúra, řepík, ale když už dělám tu sedací koupel, tak napřed předvařím tu dubovou kúru a s tou odvařenou dubovou kúrou potom přeleju teprve ten řepík, pak to má nějakej účinek a pak to má nějakej význam.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Zkrátka o všem je potřeba vědět to, co je důležité, po písničce pokračujeme.

 

písnička

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Český rozhlas Sever, blíží se nám půl jedenáctá a máme dnes hosta, odborníka na bylinky nebo odbornici na bylinky, paní Venuši Studničkovou. Tak, pojďme na další posluchačský dotaz. Paní posluchačka se ptá, jaké bylinky jsou proti otokům, a připomíná, že jí otéká celé tělo, takže nejenom třeba nohy, a jaké bylinky byste doporučila proti nadýmání? Tak nejdřív k těm otokům.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Takže ty otoky, tam je to trošičku problematické věc, protože tam potřebujeme vědět, co bere paní za léky, s čím se léčí, to je důležité, jestli se léčí se srdcem, se štítnou žlázou, jestli se léčí s ledvinami, kolik vypije tekutiny za den, s čím se stravuje, ale jinak kdybychom to vzali v takovém jakoby globálu obecnějším, tak většinou tadyhle to zadržování vody způsobuje lymfa, ucpávání lymfatických cest, a tam potom se dá používat jak speciální čaj na lymfatický cesty, tak i potom existují lymfodrenážní masáže, ale pokud je to v takovýhle enormní míře, tak tam bych spíš doporučovala ruční masáže než nějakým přístrojem. Co se týče toho nadýmání, tak tam zase nepít vody, které jsou sycené, vyhýbat se nadýmavé stravě, nechat si vyšetřit žlučník, to je taky důležitá věc, nechat si eventuálně udělat jaterní testy, a proti tomu nadýmání od máty počínaje, po kapky kopretiny řimbaby se dá tadyhle to použít takhle.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Možná i úprava jídelníčku.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Určitě.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Pak se třeba musí paní vzdát, já nevím, luštěnin, které jsou jinak zdravé.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Tam jde o to, že u těchto lidí, kteří trpí enormním nadýmáním, tak tam se vyskytuje jak problém se žlučníkem, se žlučovody, tak tam bývá i problém mykózy ve střevech, proto mají ty lidi to nadýmání. A tam se opravdu musí upravit stravování, hlavně prosím odstranit čokoládu.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Proti čokoládě vy jste.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: No, nejsem proti ní, ale ta čokoláda nám hodně zatěžuje játra, zatěžuje nám žlučník a vlastně ta candida albicans, která se nám množí ve střevech, proto bývá to nadýmání, proto i taky třeba mykózní výtoky poševní, tak ta candida se tím živí, cukrem, čokoládou, takovejhlema věcma.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: A tak vida, člověk není nikdy dost chytrý. Teď nevím, jestli jste se zmínila o nějaké konkrétní bylině, která by mohla pomoci s těmi otoky, ale tam to asi bude záležet na té příčině.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Tam to záleží na tý příčině, protože říkám, tam to může dělat jak to srdce, tak léky, který dostává třeba na krevní tlak. Záleží to i na pohybu, příjmu tekutin, tam těch aspektů je několik.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Takže není to zase tak jednoduché. Tak, po písničce máme poslední kolo dotazů a odpovědí. Hostem je Venuše Studničková, bylinkářka: . Mám tady teď dotaz, který možná vás rozesměje, ale nakonec to jídlo nám taky může posloužit ke zdraví, takže paní Marie, které bylinky doporučujete do velikonoční nádivky? Já osobně dávám pampelišku a sedmikrásku, akorát nevím, jestli se byliny mají spařit nebo dávat čerstvé, tak.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Do týhle tý nádivky dávají i kopřivu, dávají sedmikrásky, sedmikráska se dá takzvaně žvýkat i syrová jako taková, dá se dát i do pití, jinak tyhle ty byliny se můžou jak spařit, tak se tam můžou dát i za čerstva, vyštípat omladinky a dát i za čerstva. Tam vůbec nic s tím prostě se nezkazí. A když se dají za čerstva, tak bych řekla, že je to ještě lepší.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Pak stejně nakonec se to peče, takže ten tepelný účinek tam projde tak jako tak.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Samozřejmě, ano, ano.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Pečete velikonoční nádivku?

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Já ne, ale moje maminka jí peče. Já jsem spíš přes to zdobení vajíček a zdobení a takovýhle věci.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Dobře, takže sedmikrásky by se nakonec daly i využít třeba i na ozdobení vajíček. Tak, pojďme zpátky k bylinkám, ještě jeden dotaz, doporučovala jste břízu, ale co alergik, který právě břízu nesnáší?

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Tam jde o to, že zřejmě ten alergik nesnáší břízu, ty jehnědy. Bříza listy je trošku něco jinýho, ale pokavaď nesnáší břízu, tak tam se potom může předčistit jakýmkoliv očistným čajem, anebo může i použít, dejme tomu, svízel.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Takže zase ale to chce zkonzultovat s odborníkem. Tak, ještě poslední.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Tam se musí dát dohromady taky i léky na alergii.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, a poslední dotaz pro tuto chvíli, je možné pročistit tělíčko pitím heřmánku? Paní Marie z Chomutova se ptá.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Pokud paní je na pročištění heřmánkem zvyklá, tak já proti tomu nejsem, protože jsou i lidi, který pročišťují tělo třeba jenom čistým řepíkem, protože pokud to někomu dělá dobře, tak já nejsem vůbec proti tomu.

 

Slávka Brádlová, moderátorka: Tak, a to byla pro dnešek opravdu poslední, poslední dobrá rada našeho hosta, paní Venuše Studničkové, díky za váš čas, mějte se moc hezky a ještě poslední informace pro tuto chvíli ode mě, kniha o uměleckých osobnostech rozhlasu pocestuje za posluchačkou do Frýdlantu s koncovým trojčíslím telefonu 794, zavoláme, zjistíme adresu, knihu odešleme. A vám díky a někdy u nás zase na slyšenou.

 

Venuše Studničková, bylinkářka: Děkuji vám, na shledanou.

 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...