V Žatci si připomněli 79. výročí postoloprtského masakru
V pondělí 3. června se v Žatci na náměstí Svobody už popáté konalo vzpomínkové shromáždění. Pořádal ho žatecký okrašlovací spolek, který tak chtěl připomenout událostí června 1945, tedy vyhánění místního německého obyvatelstva a násilností, které ho provázely.
Shromáždění přecházel už třetí ročník vzpomínkového pochodu z Postoloprt do Žatce, který měl uctít památku obětí postoloprtského masakru, při kterém bylo bez soudu a jen na základě národnosti 4. června 1945 zastřeleno nejméně 763 lidí včetně dětí.
Pochod organizovali studenti a učitelé z gymnázií Jana Keplera v Praze a Václava Hlavatého v Lounech, ke kterým se přidali také gymnazisté z Kadaně.
Muzeum na zámku Freital je jednou z největších soukromých sbírek v Sasku. Právě letos slaví 100. výročí od svého založení.
K vidění jsou tu dvě základní expozice. Jedna je věnována těžbě uhlí v regionu a poválečné těžbě uranu v Krušnohoří, součástí expozice je také ukázkový důl. Druhá expozice představuje díla z rozsáhlé sbírky novodobého saského umění.
Kromě toho muzeum pravidelně pořádá zvláštní výstavy. Také jeho 100. narozeniny se staly podnětem k přípravě několika zvláštních akcí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.