V jednom z bytů v ústeckých Předlicích se propadl strop. Nájemníci z něj teď hledají nové bydlení

6. leden 2023 14:12

V jednom z bytů v ústeckých Předlicích se na začátku nového roku propadl strop. Zranily se přitom malé děti. Pětičlenná rodina, která tam bydlela, teď hledá nové bydlení. Pomáhají jim s tím dobrovolníci ze spolu Konexe.

„Provalil se strop, spadla na nás prkna, veškerá suť, co tam byla. Přijeli záchranáři, hasiči i policie. Strhli trochu ten strop, aby viděli, co se tam dělo,“ popisuje Martin Kocaj, který bydlel v bytě v ústecké Mahenově ulici, kde se z 1. na 2. ledna propadl strop.

V bytě bydlel s partnerkou a třemi dětmi. „Děti měli naraženou nohu, ruku. Nechali jsme v bytě veškerý nábytek, pomůcky pro děti do školy – nevíme, co máme dělat. Jsme teď jak bezdomovci,“ dodává Kocaj.

Podle Martina Kocaje byli ujištěni, že byt je v pořádku, i když byly podle něj na stropě vidět problémy. „Ptal jsem se, co se s tím stropem, a on mi řekl, že to nespadne – že je to všechno nově udělané. My jsme si tam nalepili pár stropnic, ale tu bouli jsme nechali otevřenou,“ popisuje.

Podle správkyně domu nebylo poškození stropu závažné

Dům s několika byty patří firmě, která má sídlo v Praze. Budovu spravuje Zuzana Řeháková. Míra poškození podle ní nebyla tak závažná.

„Ty fotky, které jsou pořízené, jsou pořízené až po tom, co ten strop strhli hasiči. Ta situace nebyla vůbec taková, jak je prezentována,“ vysvětluje Řeháková.

Navíc podle ní dlužila rodina Martina Kocaje nájem. „Jejich podmínky na vrácení bytu padají, protože porušili nájemní smlouvu už v prosinci. V tom bytě v lednu už neměli co dělat,“ dodává Zuzana Řeháková.

Miroslav Brož ze sdružení Konexe ale upozorňuje, že rodina Martina Kocaje nájem uhradila, a to 3. ledna. „My jsme zanalyzovali tu smlouvu a zjistili jsme, že platební termín byl skutečně 25. prosince. V té smlouvě je ale pak napsáno, že je tam 10denní lhůta, kdy se zpožděním, ale bez sankce, je možné ten nájem doplatit,“ vysvětluje.

Sdružení Konexe se snaží rodině pomoci najít nové bydlení

Miroslav Brož teď pomáhá rodině sehnat náhradní ubytování. Podle Lenky Jaremové z ústeckého magistrátu by se měl postarat vlastník domu, ve kterém původně rodina bydlela.

„Pokud jsou tam ti lidé v pronájmu a řádně platí nájem, tak z mého pohledu má toto řešit pronajímatel. To znamená, že majitel bytu by měl okamžitě zjednat nápravu – opravu a tak dále,“ dodává Jaremová.

Rodina Martina Kocaje teď bydlí v jednom pokoji u jeho otce, který je těžce nemocný. V jedné místnosti tak žije šest lidí.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související