V Dobkovicích na Děčínsku padne dům poškozený povodní. Obec nabídla majitelům nové bydlení

9. červenec 2013

Žádnou velkou parádu Dobkovicím na Děčínsku nedělal dlouhá léta neobývaný dům v sousedství tamní základní školy. Jeho nový vlastník se sice do nutných oprav pustil s patřičným elánem, ale veškeré snažení zhatila červnová povodeň. Když se rozvodněné Labe vrátilo do svého koryta, doporučil statik vodou poškozenou stavbu zbourat. Pro vlastníka domu Michala Částku a jeho matku to byla špatná zpráva. Naštěstí ale nemusí složitou životní situaci zvládat sami. Obec majitelům nabídla nové bydlení.

„To je statická zeď a jak je vidět, ty cihly to zasáhlo do hloubky, na rozpad. Teoreticky by to šlo opravit, ale za vysokou finanční částku a výsledek by nebyl jistý," tvrdí majitel domu určeného ke zbourání Michal Částka.

S matkou teď bydlí ve stavební buňce, kterou na místní hřiště nechala obec umístit. „Mám irského vlkodava, takže by to bylo dost těžké přijít o dům a ještě psa," zdůraznil Částka.

Jeho matka Pavlína Částková věří, že se jim společně podaří upravit v Dobkovicích jiný dům, který se právě uvolnil a k bydlení jim ho nabídla obec.

„Je to pěkný baráček. Byli jsme se tam podívat. Nevím, jak vypadá uvnitř, ale zvenku to vypadá docela pěkně. Oni tam už něco opravovali. Doufám, že tohle byla naše poslední smůla a teď už to bude lepší,“ věří Částková.

Červnová povodeň v Dobkovicích řádila na několika místech. Zasáhla dvanáct bytových domů a další objekty, ale dům Částkových dopadl nejhůře.

„Situaci pochopili i místní zastupitelé, kteří poměrně rychle rozhodli, aby se syn s matkou nastěhovali do uvolněného obecního domu s možností jeho pozdějšího odkoupení," vysvětlil dobkovický starosta Petr Šulc.

100 tisíc na opravy

Částkovi na opravy a zakoupení domku od obce mohou využít také stotisícový dar, který jim věnovali zaměstnanci společnosti Pro office Most.

„Je to výraz solidarity našich zaměstnanců s lidmi, kteří se kvůli povodni ocitli v nepříjemné životní situaci," uvedl prokurista mostecké firmy Pavel Červenka. Dodal, že zástupci společnosti se budou průběžně zajímat také o to, jak se Částkovým daří dům obnovovat a jak se jim tam žije.

„Když jsem obíhala naše zaměstnance, tak byli rádi, že jejich věnované peníze pomohou konkrétní rodině. Někdo dal stovku, jiný i pětistovku. Potěšil nás každý příspěvek," rekapitulovala Romana Šubrtová, která Částkovým předala i symbolický šek na sto tisíc korun.

autor: Josef Suk
Spustit audio