V Česku opět řádí ptačí chřipka. Postihuje zejména hrabavou drůbež

30. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Chov slepic (ilustr. foto) | Foto: Veronika Vohralíková, Český rozhlas

V Česku opět řádí ptačí chřipka. Postihuje zejména hrabavou drůbež

V polovině ledna se v Háji u Duchcova objevila ptačí chřipka. Majitel menšího chovu ohlásil sedm uhynulých slepic a inspektoři veterinární správy potvrdili výskyt viru ptačí chřipky. O tomto aktuálním problému si povídáme s Lenkou Hanušovou, ředitelkou odboru Ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.

Pokud chovateli onemocní zvíře, je povinen zavolat privátního veterinárního lékaře, který jako první posoudí, co se v daném chovu děje.

„Jestliže už dojde k úhynu, který není samostatně, ale ve více kusech, musí to chovatel nahlásit na Krajskou veterinární správu a dále postupovat podle jejích pokynů,” radí Lenka Hanušová.

Šíření viru

Ptačí chřipka postihuje zejména hrabavou drůbež, chytit ji může ale i drůbež vodní nebo jiní volně žijící ptáci. Každý ptačí druh je ale na toto onemocnění jinak citlivý.

„Vir se nejčastěji přenáší přímým kontaktem. Do chovu se ale může dostat na oděvech, obuvi nebo pneumatikách a to díky trusu, který se na ně může zachytit,“ popisuje nejčastější možnosti přenosu hanušová.

Pokud se chřipka v chovu přeci jen objeví, jako se to stalo v Háji u Duchcova, co to znamená pro ostatní chovatele v okolí?

„U konkrétního chovatele, u kterého nákaza propukla, se dané místo označí za ohnisko. Příslušná krajská veterinární správa vydává informaci s doporučením a zasílá ji všem obcím v okruhu deseti kilometrů od ohniska,” dodává Lenka Vanušová.

Může ptačí chřipku chytit člověk?

V rámci české kultury se přenos viru z ptáka na člověka nepředpokládá, to ale neznamená, že nemáme být bdělí.

„Nejčastěji k přenosu viru dochází v kulturách, kde drůbež sdílí obydlí přímo s lidmi. U člověka se nemoc projeví stejnými příznaky, jako každé jiné chřipkové nemoci. Liší se původce a způsob nakažení,” uvádí ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Lenka Hanušová.

Jak omezit střet chované drůbeže s volně žijícími ptáky? Co by měli chovatelé dělat, pokud jsou v blízkosti nějakého ohniska nákazy? A může člověk ptačí chřipku chytit z vajec nebo masa? Nejen to se dozvíte z audiozáznamu celého rozhovoru.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová