V Českém Švýcarsku se letos narodilo nejméně pět vlčat, v celém Šluknovském výběžku jich ale bude víc

16. srpen 2023 13:31

Nejméně pět vlčat se letos narodilo v národním parku České Švýcarsko. Odborníci se teď ještě snaží spočítat, kolik štěňat vyvedly vlčice ze smeček, které mají teritorium v oblasti Šluknovského výběžku. Vlkům se totiž v oblasti velmi daří.

Poprvé zaznamenali odborníci na monitoring vlka obecného jejich výskyt na Děčínsku před téměř deseti lety. Dvěma zvířatům dokonce loni nasadili elektronické obojky.

„Vidíte, je tady spousta srsti a možná tu budou i kousky kostí,“ sklání se nad tmavou hromádkou na cestě Lukáš Žák z České zemědělské univerzity a dodává: „Je to starý, rozjetý trus.“

Kontrola fotopastí v Českém Švýcarsku

Fotopast, která nedávno vyfotila pět štěňat, je společně s dalšími ukrytá v odlehlé rokli v severní části národního parku. „Tady máte videa – je tu několik desítek minut záběrů všech pěti vlčat, které si sem chodí hrát,“ ukazuje při kontrole fotopastí Lukáš Žák.

Zatím je tedy jisté, že minimálně pět se jich po území Českého Švýcarska pohybuje. „Letos se nám díky fotopastem podařilo zdokumentovat pět vlčat. Ta čísla ale ještě narostou, protože na území parku se nevyskytuje jen jedna smečka, ale myslíme si, že spíš dvě nebo tři,“ dodává Richard Nagel ze správy národního parku.

Vlci se budou z národního parku dál šířit

Vlkům se ve zdejších lesích velice dobře daří. „Předpokládáme, že se odsud ta populace bude šířit dál – na území CHKO Labské pískovce, do okolí Děčínského Sněžníku,“ dodává Nagel s tím, že si na přítomnost vrcholových predátorů už zvykli i chovatelé hospodářských zvířat.

Někteří z nich buď s chovem skončili, většina si ale svá stáda zabezpečila elektrickými ohradníky a pořídila si pastevecké psy na jejich ochranu.

Související