V Brné jsou nově k vidění pamětní desky připomínají generála Jaroslava Klemeše a Jaroslava Brodského
Jaroslava Brodského a generála Jaroslava Klemeše připomínají v ústecké Brné pamětní desky. Město Ústí nad Labem je nechalo udělat na návrh místních občanů. Oba muži v Brné po druhé světové válce žili a významně se zapsali do našich dějin. Jaroslav Brodský má pamětní desku na budově školky. V obci totiž působil jako učitel a ředitel školy.
Oba muži v Brné po druhé světové válce žili a významně se zapsali do našich dějin. Jaroslav Brodský má pamětní desku na budově školky. V obci totiž působil jako učitel a ředitel školy.
Do pohraničí přišel Jaroslav Brodský s ideály humanitního socialismu, byl také aktivním členem Československé strany národně socialistické. Doplatil na politický převrat.
„Krátce po komunistickém převratu, v roce 1948, se stal obětí vykonstruovaných procesů, které navazovaly na procesy s Miladou Horákovou. Byl odsouzen na 15 let do vězení, z kterých si odseděl 10 let. Sám se na konci 60. letech aktivně zapojil do veřejného života, byl spoluorganizátorem organizace K231, která se snažila o rehabilitaci politických vězňů,“ popsal historik a ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.
V roce 1968 Jaroslava Brodského Národní fronta v Litoměřicích navrhla i na post poslance. Všechno ale v srpnu zhatila invaze vojsk Varšavské smlouvy.
„On měl být zatčený Sověty. Už první den okupace jsem dostala varování z OV KSČ, že pro něj vyjíždí Volha, ať se schová. Jemu zemřela 21. srpna maminka, takže jsme se naposledy viděli před jejím pohřbem. Na samotný pohřeb už nejel. Už nikdy jsme se pak neviděli,“ vzpomínala dcera Jaroslava Brodského, paní Vlasta Kožíšková.
Jaroslav Brodský zemřel v roce 1981 v kanadském Torontu.
Generál Jaroslav Klemeš má pamětní desku v parčíku u kapličky. Za druhé světové války bojoval v naší anglické armádě a v českém odboji. V roce 1950 ho komunistický režim poslal na dva roky do vězení a degradoval.
Rehabilitace se generál Klemeš dočkal po roce 1989 – zemřel loni v létě.
Související
-
V Bad Schandau odhalili pamětní desku Tomáše Garrigua Masaryka
V saském Bad Schandau nedaleko českých hranic odhalili 2. listopadu pamětní desku připomínající prvního československého prezidenta.
-
Společně s pamětní lípou uložili zástupci Velkého Března do země i vzkazy budoucím generacím
Ve Velkém Březně na Ústecku dnes (26. 10.) zasadili pamětní lípu ke stému výročí založení Československa. Společně s ní uložili do země vzkazy budoucím generacím.
-
Pamětní deska dragouna Jordana z napoleonských válek je k vidění v ústeckém muzeu
Symbolem vyhnání Francouzů z Ústí nad Labem v roce 1813 je rakouský dragoun Friedrich Jordan.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Naše vláda jde proti národu. Víme, že Rusko je nepřítel, chceme do Evropy, říká protestující Gruzínka
-
Situace je neudržitelná. Je potřeba co nejrychleji změnit zákony, říká ředitel výchovného ústavu
-
Čínská exgymnastka popudila cenzory sociálních sítí. ‚Jen se snaží uživit,‘ obhajuje ji veřejnost
-
Trump nabídl vládní posty už desítce lidí napojených na televizi Fox News. Chce moderátory i komentátory