V Bavorském lese se sešli odborníci na nářečí. Mluvilo se i o chebském dialektu
Třetí květnový víkend se v bavorském Walderbachu uskutečnilo 8. Dialektologické sympozium v Bavorském lese, které přivedlo do bavorského okresu Cham mezinárodní publikum z oblasti vědeckého výzkumu dialektů.
Tématem bylo „Nářečí v pohybu – variety v kontextu globalizace a migrace“. Nechyběli ani hosté z USA.
Organizátorem byla Společnost Johanna Andrease Schmellera založená v roce 1979, která si dala za úkol zkoumat a rozvíjet dialektologický a literární odkaz Johanna Andrease Schmellera, německého jazykovědce, autora slovníku bavorského nářečí.
Na sympoziu byli i Sousedé, kteří si k mikrofonu pozvali předsedu společnosti Johanna Andrease Schmellera – pana Christiana Ferstla. Řeč byla o úloze nářečí, o chebském nářečí, které se řadí k severobavorským dialektům a také o chystané spolupráci filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se společností Johanna Andrease Schmellera.
Další téma Sousedů je dopravní. Poslední československá tramvaj Tatra opustila drážďanské koleje. Místní dopravní podnik ji posílá do muzea tramvají v Drážďanech. Na příště se bude používat jen pro mimořádné nostalgické jízdy. Ve vysílání o tom mluví Torsten Bach z tramvajového muzea.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka