Úterní Noční Linka: Pomáhali jste někdy zraněnému?

10. květen 2022

Ovládáte základy první pomoci? Dostali jste se někdy do situace, že jste museli poskytnout zraněnému první pomoc? Věděli jste co dělat? Poskytl někdy někdo první pomoc vám?

V neděli jsme si, mimo jiné, připomínali Mezinárodní den Červeného kříže. Toto mezinárodní hnutí poskytuje ochranu a pomoc lidem zasaženým katastrofami a konflikty. Oblastní spolky ČČK mimo jiné školí své dobrovolníky, aby byli schopni poskytnout první pomoc, například, když se staneme svědky dopravní nehody, nebo na ulici najdeme bezvládně ležícího člověka, nebo je potřeba pomoci třeba dítěti při úrazu na hřišti. Ostatně, první pomoc jsme se učili povinně ve škole všichni, viďte, ale studium je jedna věc a praxe druhá...Většina lidí se bojí. Je to šokující - přestože se více než jedna pětina dospělých někdy dostala do situace, kdy bylo třeba někomu poskytnout první pomoc, tak téměř polovina populace neumí laickou první pomoc poskytnout. Osmdesát dva procent dospělých Čechů se totiž obává, že by první pomoc nezvládli a zachraňovaný by umřel. Řada lidi by se také obávala poskytnout první pomoc uze strachu z eventuální nákazy. Co vy na to? Báli byste se také? Nebo byste neváhali první pomoc poskytnout?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.