Ústecká zoo chce připomínat původní Lumpe park ve spolupráci s muzeem, univerzitou i saskými partnery

23. květen 2022 13:37

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem se chce vrátit k odkazu někdejšího parku. Ten založil na začátku minulého století místní podnikatel Heinrich Lumpe. Na základech této ptačí rezervace pak vznikla zoologická zahrada, která funguje dodnes. Ústecká zoo teď chce veřejnosti někdejší park a jeho dochované části připomenout.

„Cílem je nejen zmapovat to, co tady za ta léta zbylo, ale zároveň se to pokusit uvést alespoň v nějaké rozumné míře pokusit uvést do původního stavu. Chtěli bychom také naše návštěvníky informovat o tom, jaký přínos a myšlenku tady ty jednotlivé objekty měly,“ vysvětluje ředitelka ústecké zoologické zahrady Ilona Pšenková s tím, že nejde jen o návštěvníkům známý hrádek.

„Je to třeba celá řada minerálů, které se tady v areálu nacházejí ­ zkamenělé stromy a podobně,“ přibližuje Pšenková.

Zkameněliny překvapily i Táňu Šimkovou z ústecké filosofické fakulty, která se podílí na projektu obnovy Lumpe parku, a to jeho zaměřením. „To je třeba také věc, o které jsem netušila nic ani já, ani kolegové. Teprve v rámci dokumentace jsme se dozvěděli, že je to v rámci regionu poměrně unikátní sbírka, protože Lumpe ty zkamenělé objekty sbíral a shromažďoval tady v zoo,“ shrnula Šimková.

Přiblížit zašlou slávu Lumpe parku lidem

Podle ředitele ústeckého muzea Václava Houfka jde hlavně o připomenutí kdysi ojedinělého parku: „On už se asi nezrodí znovu tak, jak přesně byl – nová kopie nemá smysl. Určitě ale má smysl se k té jeho proslulosti, která tu byla, alespoň trochu přiblížit.“

V plánu je zapsání objektů původního parku mezi kulturní památky.

„Už bychom na základě těch podkladů, které budeme mít, měli být schopni vyhlásit všechny ty jednotlivé složky Lumpe parku chráněnou památkou. Na základě toho budeme schopni, jak doufáme, žádat o významné prostředky – například z fondů Evropské unie,“ doplnila ředitelka zoologické zahrady Ilona Pšenková.

Vedle muzea a ústecké univerzity spolupracuje zoologická zahrada na obnově Lumpe parku i se saským spolkem Der Zoofreunde Dresden. Letos na podzim pak chystá k obnově parku speciální akci pro návštěvníky zoo.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související