Unikátní masky s nejvyšším možným stupněm ochrany vyrábí pro české lékaře a záchranáře firma z Mostecka
V Česku se vyrábí jedna z masek s nejvyšším možným stupněm ochrany proti chemickým látkám i virům. Vznikla na základě požadavku ministerstev vnitra a obrany. Za přispění Technické univerzity v Liberci ji vyvinula a vyrábí společnost, která sídlí v Českém Jiřetíně.
Její masky nosí například členové Delta Force – elitní jednotky armády Spojených států, policisté v New Yorku i státníci a členové elitních armádních jednotek po celém světě. Teď firma zásobuje desítkami tisíc masek a filtrů výhradně české lékaře, záchranáře, policisty a hasiče.
„Ta maska je unikátní v tom, že má jeden otvor pro nádech i výdech – to žádná jiná maska nemá. Výhodou je to, že při každém výdechu vlastně čistíte filtrační materiál. Tím prodlužujete životnost toho filtru – ten náš filtr P3 třeba vydrží až měsíc,“ popisuje jednatel a ředitel závodu František Bauer vlastnosti výrobku, který se skládá z masky, ke které se připojí speciální filtry z nanomateriálů.
Unikátní není jen samočistící filtr, ale i samotná maska. „Ta samotná maska je z několika druhů silikonů, které mají paměťové prvky. Takže vy ji klidně můžete složit, dát si ji do kapsy a tak ji nosit třeba 5 let. I po tak dlouhé době se vrátí do původního stavu a vy ji můžete začít okamžitě používat,“ vysvětluje Bauer.
Filtry jsou podle něj schopné zachytit až 99,9 % nebezpečných látek a virů. „Testovali jsme to ve vojenském zařízení v Těchoníně, testovalo se to na různých virech – na ebole, antraxu, sarsu, atd.,“ doplňuje Bauer.
Na masky od Nanologix se stojí mezinárodní fronta
Nanologix v současnosti dodává 50 tisíc masek a 150 tisíc filtrů měsíčně – výhradně pro potřeby českých lékařů, záchranářů nebo policistů.
V příštím týdnu bude výrobu ještě navyšovat. „Rozšířili jsme výrobu, od příštího týdne, odhadem, začneme těch masek a filtrů produkovat mnohem větší množství,“ dodává Bauer.
Firma, která má 7 zaměstnanců, má teď na stole objednávky ze 30 zemí světa. Masky s filtry objednávají ministerstva, armády i sklady hmotných rezerv.
Podle vedení Nanologixu má teď firma zakázky na 8 let dopředu.
Související
-
Ústecký kraj připravuje tři budovy pro lidi bez domova, kteří se nakazí koronavirem
Ústecký kraj připravuje na třech místech budovy pro lidi bez domova, kteří onemocní nemocí covid-19. Během příštího týdne by měly být připraveny přijmout první nemocné.
-
Vědci z ústecké univerzity zkoumají využití tzv. „nanozymů“ v boji proti novému typu koronaviru
Vědci z přírodovědecké fakulty a fakulty životního prostředí ústecké univerzity zkoumají možnost využití tzv. „nanozymů“ v boji proti novému typu koronaviru.
-
Téměř 200 testů na koronavirus denně provádí ústecký Zdravotní ústav. Docházejí mu ale peníze
V Ústeckém kraji se o velkou část testů na koronavirus stará ústecký Zdravotní ústav. Kvůli tomu se mu ale nedostává financí a hrozí, že v polovině roku ukončí činnost.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z Pásma Gazy americká Riviéra? ‚Bizarní‘ Trumpův plán se rovná čistkám a ohrožuje příměří, míní expert
-
‚Důvěřovat byla chyba.‘ Místostarosta Prahy 17 po kauze s 197 hodin trvající opravou branky rezignoval
-
Ipsos: ANO by ve volbách překonalo 36 procent. Kolem klíčové hranice jsou čtyři uskupení
-
Oceláři, petardy a hranolky. V Bruselu protestovali odboráři z celé EU za ‚záchranu průmyslu‘