Učitel technologie přípravy pokrmů o zeleninové kuchyni

Naším hostem je tentokrát Roman Sejval, učitel technologie přípravy pokrmů ze Soukromé hotelové školy Bukaschool v Mostě. Povídáme si s ním o zelenině v kuchyni a na talíři.

„Zeleninová jídla do našeho jídelníčku stoprocentně patří. Především ze zdravotního hlediska. Nejen, že je zelenina pro tělo lehce stravitelná, ale dá se i poměrně snadno upravovat,” vysvětluje Roman Sejval.

Dochucování některé zeleniny ale může být podle něj poměrně pracné. Neměli bychom se proto bát experimentovat a zkoušet přidávat různé bylinky. Inspirovat se přitom můžeme například v kuchyních cizích zemí.

Jak na květák?

Často používanou zeleninou v české kuchyni je květák. Jakým způsobem jej můžeme připravit? „Když se nám nechce květák obalovat, můžeme ho zapéct se sýrem, vajíčkem a nesmí chybět bylinky,” radí Sejval a doplňuje: „Nejlepší způsob, jak ale květák uvařit, je na páře. Díky tomu neztratíte chuť. Pokud jste ale zvyklí vařit květák ve vodě, můžete ji potom využít k přípravě květákové polévky. Vařte jej vždy podle velikosti kousků růžiček a podle toho, jak moc tvrdý či měkký ten květák máte rádi.”

Blíží se zima, a to není úplně ideální čas na kupování rajčat a paprik, protože nemají tyuž nemají tu správnou chuť. Často tedy vaříme z kořenové zeleniny. „Rozhodně doporučuji zkusit polévku ze zapečeného celeru. Chuť celeru pečeného je úplně jiná než ta vařeného,” radí Sejval.

Jak postupuje v přípravě pokrmů a jakými bylinkami ochucuje? Nejen to se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio