Trutnovská společnost česko-německého porozumění se stará o německé hroby. Medailonek Franze Grusse
Opuštěné a leckdy zchátralé hroby někdejších německých obyvatel jsou běžným jevem na hřbitovech zejména v pohraničí. Společnost česko-německého porozumění Trutnov-Krkonoše se o takové hroby stará. Jednatelku společnosti, paní Štěpánkou Šíchovou jsme pozvali k mikrofonu.
Před 10 dny zahájili v muzeu v Mariánských Lázních výstavu děl malíře, sochaře a grafika Franze Grusse. Umělcovy obrazy jsou zapůjčeny z několika soukromých sbírek.
Franz Gruss se narodil 3. června 1891 v Kraslicích, studoval na vídeňské akademii výtvarných umění a byl členem uměleckého sdružení Wiener Secession.
Vedle samostatných obrazů a soch maloval také fresky. Šíře námětů jeho děl byla velmi široká. Také na mariánskolázeňské výstavě jsou k vidění obrazy s náboženskou tématikou, portréty a akty, ale také i kresby dokumentující těžký život horníků v Mostě.
Jeho díla odráží vlastní zkušenosti s válkou, zajateckými tábory, poválečným odsunem Němců a vzpomínání na život na Kraslicku.
Výstava jeho prací je v muzeu v Mariánských Lázní k vidění až do 29. září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.