Trutnovská společnost česko-německého porozumění se stará o německé hroby. Medailonek Franze Grusse
Opuštěné a leckdy zchátralé hroby někdejších německých obyvatel jsou běžným jevem na hřbitovech zejména v pohraničí. Společnost česko-německého porozumění Trutnov-Krkonoše se o takové hroby stará. Jednatelku společnosti, paní Štěpánkou Šíchovou jsme pozvali k mikrofonu.
Před 10 dny zahájili v muzeu v Mariánských Lázních výstavu děl malíře, sochaře a grafika Franze Grusse. Umělcovy obrazy jsou zapůjčeny z několika soukromých sbírek.
Franz Gruss se narodil 3. června 1891 v Kraslicích, studoval na vídeňské akademii výtvarných umění a byl členem uměleckého sdružení Wiener Secession.
Vedle samostatných obrazů a soch maloval také fresky. Šíře námětů jeho děl byla velmi široká. Také na mariánskolázeňské výstavě jsou k vidění obrazy s náboženskou tématikou, portréty a akty, ale také i kresby dokumentující těžký život horníků v Mostě.
Jeho díla odráží vlastní zkušenosti s válkou, zajateckými tábory, poválečným odsunem Němců a vzpomínání na život na Kraslicku.
Výstava jeho prací je v muzeu v Mariánských Lázní k vidění až do 29. září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.