Tomáš Enge, první a zatím jediný Čech ve Formuli 1
Do dějin českého motorsportu se nesmazatelně zapsal Tomáš Enge jako první a zatím jediný Čech ve Formuli 1. Narodil se v roce 1976 v Liberci.
Jeho otec Břetislav Enge byl automobilovým závodníkem. Mladý Tomáš ho ale v raném dětství nenásledoval. Hrál hokej a skákal na lyžích. Závodit začal až ve 14 letech. Nejdřív na motokárách a v nižších formulových kategoriích.
Přes Formuli 3000 se nakonec dostal na místo testovacího jezdce F1 v týmu Jordan. A v roce 2001 odjel za stáj Prost tři velké ceny, včetně legendární Monzy. Dostat Čecha do Formule 1 stálo podle Engeho manažera Antonína Charouze 150 miliónů korun.
O rok později se stal Enge mistrem Evropy ve Formuli 3000. S vozem Ferrari zvítězil v roce 2003 ve třídě GTS v závodě 24 hodin Le Mans. Jezdil také 500 mil Indianapolis a s buginou si vyzkoušel Dakar.
Jeho kariéru však poznamenaly i kontroverze. V roce 2002 např. přišel kvůli pozitivnímu dopingovému testu na marihuanu o životní triumf - titul mistra světa ve Formuli 3000.
Otec tří dětí Tomáš Enge jezdí v současné době rallye. Trénuje a vychovává mladé talenty. A když se nesoustředí, občas prý odře auto při couvání.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.