TJ Sokol funguje ve švýcarském Lucernu už 50 let. U jeho založení byla Jana Bachmann

Jana Bachmann žije ve Švýcarsku od roku 1968. Vystudovala pedagogickou školu a celý život pracovala jako učitelka a ředitelka základní školy. Celé roky působí také aktivně v lucernské pobočce Tělovýchovné jednoty Sokol, která funguje už 50 let.

„Po emigraci jsme měli potřebu sdružovat se s ostatními Čechoslováky, a protože rodiče byli Sokolové, spontánně vznikla lucernská pobočka Sokola,“ vzpomíná rodačka ze Zlína.

V Československu byl tehdy Sokol zakázaný. Kontakt s ostatními zahraničními Sokoli navázali velice brzy – už v roce 1972 – se sokolskou župou ve Vídni, s americkou, pařížskou a londýnskou obcí sokolskou.

Zajímavostí je, že jednota Curych byla založena ještě před rokem 1968. Jana Bachmann vzpomíná, že běžné bylo, když skladby nacvičovali třeba i doma v obýváku.

Poslední zahraniční slet po sametové revoluci byl v Paříži, tam už přijeli jednotky i z Československa. Z Paříže se jelo na tzv. posletové setkání do Prahy, kde se také společně cvičilo. „Bylo to emocionální,“ vzpomíná paní Jana: „to jsme cvičili a plakali.“

Poslechněte si celý rozhovor s Janou Bachmann – dozvíte se například i to, jaké aktivity nabízí Sokol Lucern pro 8měsíční až 80leté Čechy žijící ve Švýcarsku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.