Terezínská pevnost se otevřela veřejnosti, pro návštěvníky jsou připravené nové expozice

17. duben 2016
Informace ze severu Čech , Informace ze severu Čech

Pevnost v Terezíně se otevřela veřejnosti. Návštěvníci se tam mohou těšit na nové výstavy v opravených budovách. Letos se mohou podívat ještě hlouběji do pevnosti. Mezi velká lákadla patří replika kasáren z 18. Století, která je k vidění v objektu Kavalír 2. Zahájení sezony bylo opravdu stylové, pevností burácely kanóny.

Výstřely z děla a mušket začala v Terezínské pevnosti sezona. Desítky návštěvníků se přišly podívat do objektu Kavalír 2. „Kde je expozice života 18. stolení, života vojáků v kasárnách. Původně tady byly pevnostní pekárny, které pekly denně asi 75 tun chleba,“ popisuje Jiří Hoffmann ze společnosti Terezín – město změny, která se o nové expozice postarala.

Návštěvníci se mohli podívat, jak vojáci žili a jak vařili. „Ty expozice jsou připravený tak, aby to vypadalo, že ty vojáci zrovna teď nějak odešli. Jsou tam rozházené papíry na stole, psací potřeby, nádobí a kuchyň je taková rozvařená,“ řekl Jiří Hoffmann. „Máme tady malý vojenský dvoreček. K vojenskému životu patřila také zvířata a krmení,“ dodává Jana Formánková ze společnosti Terezín - město změny.

Terezínská pevnost se otevřela veřejnosti, pro návštěvníky jsou připravené nové expozice

Na konci expozice návštěvníci mohou vidět výstavu věnovanou české historické lodi La Grace. Repliku historického plavidla z dob Františka Josefa 1. postavili nadšenci a už šestým rokem plaví po mořích a oceánech. Kasárna a výstava La Grace není jedinou novinkou pro letošní sezonu, tu další přiblížil Jiří Hofman: „Kromě toho na druhé straně města v dělostřeleckých kasárnách, které jsou také čerstvě po rekonstrukci, se otvírá muzeum císaře Františka Josefa. To je zase unikátní soukromá sbírka různých předmětů, keramiky, skla, medailí nebo mincí.“ Pro turisty je také otevřené podzemí terezínské pevnosti.

autor: dap
Spustit audio