Terezín potřebuje peníze na obnovu Žižkových kasáren. Jen zajištění střechy vyjde na čtvrt miliardy

12. říjen 2020 14:57

Miliony korun bude stát zajištění Žižkových kasáren v Terezíně. Na budovách se propadla další část střechy a hrozí i poškození obvodových nosných zdí. S opravami kasáren a dalších budov ve městě má pomoci stát.

Tady je potřeba tak obrovský objem investic, že to město nemůže zvládnout, a myslím si, že ani kraj. Proto si myslíme, že nejdřív to potřeba dořešit na úrovni vlády,“ zmínil při návštěvě Terezína na konci července premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

Stav Žižkových kasáren se ale zhoršil – propadla se například další část střechy.

„Jak se vždycky říká, že je to za 5 minut 12, nebo za minutu 12, tak tady, si myslím, už 12. hodina nastala. Ta oprava musí být hodně rychlá – se standardními postupy a schvalovacími procesy je to příliš zdlouhavé, a ta degradace tady už je v dost pokročilém stavu,“ popisuje starosta města René Tomášek z uskupení Reset.

Za dva roky už bude možná na záchranu Žižkových kasáren pozdě

Podle Roberta Czetmayera z městského úřadu se čas na záchranu Žižkových kasáren krátí: „Podle mého odhadu to je třeba rok, rok a půl. Ten objekt sice nespadne, ale vznikne tam poškození takového rozsahu, že pak už pro ten objekt nebude záchrany.“

Práce, které by zamezily dalšímu zhoršování stavu kasáren, vyjdou podle města zhruba na čtvrt miliardy korun.

Terezín má přislíbené peníze alespoň na zajištění aktuálně zborcené střechy a části zdiva.

„Teď jsme získali podporu od ministerstva kultury, z programu záchrany kulturních památek. Budeme čerpat 1,6 milionu korun, které věnujeme na zastabilizování těch nejhorších míst objektu – to vše pro to, abychom získali čas,“ dodal Robert Czetmayer.

Město také čeká na nové vedení Ústeckého kraje.

„Při poslední návštěvě pana premiéra Babiše bylo domluveno, že bude zřízena pracovní komise na úrovni ministrů, hejtmana Ústeckého kraje a starosty města. Čekám na to, až se zvolí hejtman, který bude členem té komise – myslím si, že pak už nic nebude bránit tomu, aby ta komise začala fungovat,“ doplnil starosta René Tomášek.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související