Syndrom vyhoření se netýká jen práce, varuje psychoterapeutka

Jak častý je v současné společnosti syndrom vyhoření, jak vzniká a čeho všeho se může dotknout? Nejen o tom se bavíme s psychoterapeutkou Zuzanou Hrochovou.

Měli byste umět říct ne a nepřeceňovat své síly, vysvětluje psychoterapeutka. „Pokud si toho s nadšením hodně naložíte, časem se toho stane norma. Pokud navíc nesignalizujete okolí, že vám to dělá potíž, často se stane, že vám je naloženo ještě víc,“ vysvětluje.

Důležité je proto vždy nějaký čas věnovat pouze sám sobě – ať už ho věnujete odpočinku, nebo třebas dalšímu vzdělávání.

Jaké jsou první příznaky syndromu vyhoření? Co by měl člověk udělat ve chvíli, kdy zjistí, že jimi trpí? Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.