Léčba psychiky v koňském sedle: V Děčíně testují psychologickou terapii koněm

28. září 2016

Nový druh terapie pomocí koně teď zkouší v Děčíně. Tamní rehabilitační centrum začne na podzim kromě hipoterapie nabízet i novou službu – psychologickou terapii. Ve svých stájích má čtyři koně, kteří pomáhají nejen dospělým, ale i dětem překonat různé obtíže – od úzkosti až po agresivitu.

„Terapie trvá půl hodiny. Doba výcviku je individuální, hodně záleží na povaze koně,“ vysvětluje terapeutka Kateřina Toncarová.

Děčínské rehabilitační centrum je jediné registrované v Ústeckém kraji, které provozuje pohybovou léčbu s pomocí koně. Ale nejen jízda na koni je pro člověka velice prospěšná, v Děčíně teď zkouší psychologickou terapii pomocí svých čtyř speciálně cvičených koňských terapeutů.

„Budou to skupinky dvou až čtyř dětí a budou se pomocí koně řešit psychické problémy,“ upřesňuje jednatel rehabilitační společnosti Ladislav Toncar.

„Dominantním a agresivním dětem hodný kůň nepomůže“

„Karinku, našeho prvního koně, postupně trénujeme na psychoterapii, protože ta nemůže v současné době dělat hipoterapii,“ vysvětluje Toncar. Karinka je kobyla Fríského koně a podle Ladislava Toncara je pro psychologickou pomoc lidem jako stvořená. Původně působila jako hipoterapeutický kůň, pak si ale ve stájích poranila nohu a zaměstnanci už ji nemohou jízdou zatěžovat.

„Nejvíc budeme používat Karinku, která je hodná a klidná. Někdy ale potřebujeme pro dominantní a agresivní děti, kterým hodný kůň nepomůže, některého, který je nad nimi,“ dodává Toncar.

Hipoterapie v Děčíně

A jak vlastně může kůň pomoci psychicky nevyrovnaným lidem? „Je to unikátní terapie v tom, že používáme jako komunikační prostředek zvíře, máme tam skupinu dívek, který jsou úzkostný, neumí komunikovat, přes to zvíře jim to jde lépe,“ popisuje psycholožka Sofie Vernerová a doplňuje: „Máme tam skupinku chlapců, kteří jsou agresivní, zažili šikanu, takže ten kůň jim zase vytyčuje hranice.“

Zkušební provoz psychologického působení koně na vybranou skupinu dětí bude v Děčínském rehabilitačním centru trvat zhruba dva měsíce. Pak už mohou začít přijímat další pacienty.

autor: dap
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.