Sucho v Ústeckém kraji pokračuje. V lomu ČSA je naopak rekordní množství vody

15. duben 2019

V Ústeckém kraji je stále sucho. Voda z tání sněhu nedoplnila zásoby podzemních vod a malé množství sněhu nenasytilo ani půdu pro jarní měsíce. Opačnou situaci zažívají v hnědouhelném lomu ČSA na Mostecku. Tam měli vody naopak velký přebytek a letošní zimu označují za rekordní.

„Tento rok byl, řekl bych, až extrémní. Na vodě dělám 25 let, ale nepamatuji tolik vody. Loni v lednu jsme vody vyčerpali nějakých 190 tisíc kubíků a letos 402 tisíc kubíků,“ vysvětlil Petr Sigmund ze Severní energetické.

Na ostatních místech kraje ale zima tak bohatá na srážky nebyla.

Přišel leden, který byl srážkově nadnormální, a vytvořil poměrně slušnou sněhovou pokrývku na horách. V nižších polohách to bylo horší. Únor a březen se pak vyznačovaly tím, že srážky klesly nad normál a teploty nad normál,“ potvrdil Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle něj se navíc, kvůli nedostatku sněhu, nedoplnily zásoby podzemních vod. „To by mohl být samozřejmě problém mnohem větší, protože ten vláhový deficit v horní vrstvě půdy mohou srážky zachránit relativně rychle, ale deficit v oblasti podzemních vod budeme dohánět asi hodně, hodně dlouho,“ konstatuje Novák.

Udržet vodu v krajině by mohly například nové nádrže na Lounsku

V případě povrchových vod by se suchem mohly pomoci nové nádrže. Podle studií je Povodí Ohře plánuje například na Lounsku.

„Je to na Blšance, je to nádrž, která se jmenuje Mukoděly. To je taková možná trochu menší nádrž, zhruba nějakých 700 tisíc metrů krychlových vody. Další nádrží, kterou se teď poměrně intenzivně zabýváme, je nádrž Kryry na přítoku Blšanky. Ta už by byla větší, měla by něco kolem 6, nebo 7 milionů metrů krychlových vody,“ vysvětlil Jan Svejkovský z Povodí Ohře s tím, že vše je zatím v rovině úvah.

Rozhodnutí o výstavbě nádrží je podle něj na státu. Náklady na stavbu se pohybují zhruba kolem jedné miliardy korun.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související