Stres: škodí nebo prospívá?

7. březen 2017
bolest, oko, zoufalství, starost, stres

Stres je stav, ve kterém se živý organismus cítí ohrožený a logicky následuje přirozená obranná reakce. Psychologická reakce může být dvojí – určitá míra stresu motivuje k většímu, lepšímu výkonu. Trvá-li ale zátěž příliš dlouho nebo se opakuje, končívá to úzkostí a depresí.

Stresová reakce je pradávným dědictvím lidstva. V případě ohrožení se jednalo o obranu typu útěk nebo boj. To s sebou nese aktivaci rezerv, vyšší přísun energie do svalů, zvýšení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku. A tady může být založeno na vážné zdravotní problémy, pokud je stres dlouhodobý.

Původní obranné mechanismy začnou tělu škodit – zvýšené uvolnění glukózy, tedy přísun energie může po čase vyvolat cukrovku, zvýšený krevní tlak je rovněž vážnou komplikací, snížené prokrvování žaludeční sliznice může vyvolat žaludeční vřed.

„Je to ale značně individuální, co je pro jednoho stres, to tak druhý vůbec vnímat nemusí,“ zdůrazňuje PaeDr. Pavla Danihelková, konzultantka v oboru rozvoje osobnosti. „Prvním krokem je, aby si člověk uvědomil, že zažívá stres a teprve pak může následovat řešení,“ konstatuje psycholožka.

Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu. Pohodu u poslechu vám přeje Český rozhlas Sever!