Streetartový umělec Wojta zaplnil kočkami celý Liberec

5. leden 2015

Malé kočky vytvořené z barevné mozaiky krášlí už více než rok ulice Liberce. Jen tak pro radost obyvatel je vytvořil streetartový umělec, který si říká Wojta. A lidem se jeho nápad líbí.


„Celý, celý bych to tady udělal, jednu velkou kočku,“ směje se Honza, který přijel do Liberce z Moravy a dodává: „Rozhodně je to zajímavé, snad tomu policisté nenadávají. Grafitti, to je taky umění a je zakázané.“

Wojta je absolvent textilní fakulty liberecké univerzity a živí ho výstavnictví. Kočky ze střípků barevných kachliček tvoří proto, že je má rád stejně jako jeho přítelkyně. Lepení koček na fasády domů v Liberci má i jiný důvod.

„Vlastně Liberec mně vždycky, alespoň z architektonického hlediska, přišel jako takový betonový Kocourkov. A když jsem první kočku z mozaiky poskládal, tak se mi to k tomu hodilo a začal jsem to lepit.“

Wojta kočky lepí bez povolení. Musel je na výzvu magistrátu odstranit jen z jedné památkově chráněné budovy. Jinak jsou na školách, na fasádách bank nebo restaurací. Liberečané je přitom sami hledají a objevují nové.

„Chodí rodiny s dětmi, maminky s kočárky a hledají kočky, to je prostě super. Já už jsem těch koček udělal 150 a 50 už jich ukradli. Jsou podle mne na hezkých místech, v zapadlých uličkách, kam ani lampy nesvítí, u popelnic, v zákoutích.

Pátrání pro kočkách pro radost

Někdy je tedy hodně náročné je objevit.

„Snažím se nikdy nemít stejnou kočku dvakrát, alespoň mít přehozené barvy kostiček a tak, ale už přitom množství jsem se dostal do takového stereotypu, že už jsou si některé podobné. Ale snažím se, aby byly co nejzajímavější a dělám je nejen z mozaiky, ale i třeba z polystyrenu,“ vysvětluje Wojta.

Aby se "neukočkoval", věnuje se i jinému druhu pouličního umění.

„Já dělám panáčky s dveřmi. Udělám z hlíny malinkaté dveře, někam je nalepím a před ně udělám panáčka, jako že tam vchází. Nebo dělám vojáčkové války, že nakoupíme s kamarády velký počet umělohmotných vojáčků, takových pro děti. A někde je umístíme, třeba zelené proti žlutým i s tanky a jako že proti sobě bojují v křoví. Je toho víc, ale ty kočky jsou teď asi nejznámější.“

Wojta dělá street art neboli pouliční umění pro radost, všechno si platí sám. A byl moc rád, že si jeho kočku zvolili za maskota svého letošního 8. celostátního setkání v libereckém Vesci čeští skauti.

Spustit audio